Üretim yok mu oluyor ?

24 Mart 2013 Pazar | 12:07
Üretim yok mu oluyor ?

Ceren ÖZBİL
Patates üretimi ile meşhur olan Çayönü köyünde patates üreticisi sayısı her geçen yıl daha da azalıyor. Geçmişte köyün neredeyse tamamı üreticilikle uğraşırken şimdi bu rakam yüzde 30’a düştü. Havadis’e konuşan Çayönülüler üretici devletin üvey evladı olarak değerlendir ve “Üretimi olmayan bir ülke batmaya mahkumdur” dedi. Çayönülüler ayrıca üretim sektörünün devlet ekonomisindeki yerine de dikkat çekti.

Gelir gideri karşılamıyor…
Elektrik, su ve mazot gibi üretim girdilerine yapılan zamlar, üreticiyi iflasın eşiğine getirdi. Geliri giderini karşılayamaz duruma gelen üretici üretim sektöründen bir bir kopuyor. Üretim sektöründen ekmek parası bile kazanamaz duruma gelen üretici farklı alanlarda iş aramaya başlıyor.

Arkoy: Hal Yasası şart
Çayönü Muhtarı Bünyamin Arkoy, hayvancılık ve çiftçiliğin geçmişte Çayönü için önemli bir geçim kaynağı olduğunu dile getirdi ve geçişte üretim sektöründe çalıştırılmak üzere Karpaz’dan bile işçi getirildiğini ifade etti. Arkoy şu şekilde konuştu:
“Köyümüzün geçim kaynağı hayvancılık ve çiftçiliğe dayanıyordu. Ancak şimdi bu ürünlerin aracı ile satılması nedeniyle işler iyice düştü. Üreticinin sattığı üründe kota belirlenirken bu ürünlerin piyasaya sunuluşu için bir kota düzenlenmedi. Bunların hepsini düzenlemeye alacak bir Hal Yasası şarttır. Çiftçilik ve hayvancılık eskiden köyümüzde önemli bir geçim kaynağıydı. Karpaz’dan bile köye işçi geliyordu. Ancak üretici şimdi geliri ile giderini bile karşılayamıyor. Köyde iş bulamayan gençler köyü terk ediyor.”

Köy halkı ne dedi? Köy halkı ne dedi? Köy halkı ne dedi?

Mustafa Yahya:
Ben küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyorum. Artık yaptığımız iş giderimiz karşılamıyor. Hayvanlarımızı maliyetin altında fiyatlara satıyoruz. Elektrik su her şeye zam var. Artık yaptığımız işten kazanç sağlayamıyoruz.

Bayram Yahya:
Benim oğlum ve kardeşim hayvancılıkla uğraşıyor. Ben de onlara yardım ediyorum. Köy geneli hayvancılık ve çiftçilikle uğraşıyor. Hayvancılıkta artık gelir gideri karşılamıyor. Geçmişte işler daha iyiydi. Şimdi girdi fiyatları arttı. Her şeyde vergi var. Elektrik, su ve mazota zam geldi.

Muhsin Arıtma:
Ben patates üreticiliği yapıyorum. Artık gelirimiz giderimizi karşılamıyor. Pazar konusunda da sıkıntılar yaşıyoruz. Ürünlerimiz ancak iç piyasaya satılıyor. Patates tohumu, ilaç her şey zamlandı. Üretici devletin üvey evladı oldu. Bizim gözümüzün yaşına bile bakılmıyor. Avrupa Birliği’nde gelirin yüzde 60’ı üreticiye destek olarak kullanılırken KKTC’de böyle bir uygulama yok. Eskiden burada hemen hemen herkes patates üreticiliği yapardı. Şimdi ise ancak 7 kişi kaldı.

Yusuf Kurucu:
Ben yapıcılıkla uğraşıyorum. Ancak üretim sektöründeki düşüş bizi de etkiliyor. Üreticinin işleri durduğu için bu bize de yansıyor. İnsanlar evlerini ambarlarını yapmak istese bile para olmadığı için yapamıyor. 1990 yılına kadar işler iyiydi. Çünkü üreticinin işleri de iyiydi.