Ürdün, rehin pilot için anlaşmaya hazır - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 29, 2024
Dünya

Ürdün, rehin pilot için anlaşmaya hazır

Ürdün

Devletin siyasi ve güvenlik kararlarının alındığı kurumlarına yakın üst düzey yetkililerinin Al Jazeera’ye verdiği bilgilere göre, Amman yönetimi IŞİD’in elinde rehin olarak tutulan pilot Muaz Kesasibe’yi kurtarmak için örgütle gizli ve dolaylı müzakerelere başladı.

Yetkililer, Kesasibe’nin serbest bırakılması için bölgesel ve uluslararası taraflarla kurulan yoğun temasla birlikte, IŞİD’e yakın aşiret ve şahsiyetlere arabuluculuk arayışında olduklarını ifade etti. İsmini açıklamak istemeyen üst düzey yetkili, “Bu konuda Türk yetkililerle yakın temas kurduk. Katar yetkilileriyle de buna benzer bir irtibat kurmayı düşünüyoruz” dedi. Yetkili, “arabuluculuk yapması için Irak’ta bazı büyük aşiretlerle irtibat kurmaya çalışıyoruz” diye konuştu.


'ELİMİZDE IŞİD İÇİN ÖNEMLİ İSİMLER VAR'

İsminin açıklanmaması şartıyla konuşan Ürdünlü Bakan, "Evet kulislerin arkasında ciddi dolaylı müzakereleri yürütüyoruz. Herhangi bir anlaşma seçeneğine hazırız. Fazla detayları açıklayamıyoruz” dedi. IŞİD ile takas anlaşmasının ihtimaline değinen Bakan, "Elimizde terör suçuyla tutuklanan IŞİD için son derece önemli isimler var. Onların üzerinde müzakere yürütmekle ilgili ciddi düşüncelerimiz var" ifadelerini kullandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar