Ünverdi: “İşsizlerle nitelikli iş gücü arayanlar bir araya gelecek” - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mayıs 19, 2024
Kıbrıs

Ünverdi: “İşsizlerle nitelikli iş gücü arayanlar bir araya gelecek”

Ünverdi: “İşsizlerle nitelikli iş gücü arayanlar bir araya gelecek”

Bu amaçla bugün Lefkoşa Merit Otel’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile üniversiteler ve bazı sivil toplum örgütleri arasında işbirliği protokolü imzalandı.
Protokole Çalışma Bakanlığı adına Bakan Şerife Ünverdi, Doğu Akdeniz Üniversitesi adına Rektör Abdullah Öztoprak, Yakın Doğu Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Hüseyin Gökçekuş, Girne Amerikan Üniversitesi adına Rektör Yıldırım Öner, Lefke Avrupa Üniversitesi adına Rektör AhmeT Bülend Göksel, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi adına Rektör Mehmet Ali Yükselen, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu adına Genel Sekreter Levent Küpeli, Akdeniz Karpaz Üniversitesi adına Rektör Ali Şen, Yatırım Geliştirme Ajansı adına Başkan Derviş Besimler, Kıbrıs Türk Ticaret Odası adına Başkan Yardımcısı Salahi Serakıncı, Kıbrıs Türk Sanayi Odası adına Başkan Ali Çıralı, Esnaf ve Zanaatkârlar Odası adına Başkan Hürrem Tulga, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği adına Başkan Yardımcısı Ercan Otçuoğlu ile Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği adına Başkan Faik Dağaştı imza koydu.

ÜNVERDİ: İŞSİZLERLE NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ ARAYANLAR BİR ARAYA GELECEK


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, imza töreninde yaptığı konuşmada, bakanlık olarak temel görevlerinden birinin işsizlik sorununa çözüm bulmak olduğunu ifade etti.

Bu anlamda ‘İş Bulma Fırsat Günleri’nin önemine değinen Ünverdi; etkinliğin işsizlerle, nitelikli iş gücünü bir arayanları bir araya getireceğini kaydetti.

Etkinliğin tarihini 26–27 Nisan olarak seçmelerinin nedenine de değinen Ünverdi, amaçlarının turizm sezonu başlamadan işverenlerle işsizleri buluşturmak olduğunu belirtti.

Şerife Ünverdi, geçen yılki etkinlikte 100’e yakın işsizin iş bulduğunu ifade ederek, “Bu yıl da verimli bir çalışma olacağına inanıyorum” dedi.

Önümüzdeki dönemde iş bulma günlerinin daha sık yapılmasının planlandığını aktaran Ünverdi, ilk aşamada etkinliği 6 ayda bir gerçekleştirmeyi düşündüklerini sözlerine ekledi.

ÖZTOPRAK: İŞSİZLİK ÜLKENİN EN ÖNEMLİ SORUNLARINDAN BİRİ

Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi’nin ardından üniversite ve STK temsilcileri söz aldı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Abdullah Öztoprak, işsizliğin ülkenin en önemli sorunlarından biri olduğunu ifade etti.

“DAÜ olarak böyle bir girişimin içinde olmaktan mutluyuz” diyen Öztoprak, okul olarak önem verdikleri Bologna Süreci’nde mezunların iş bulabilmesinin önemli yer tuttuğunu, kendilerinin de bu anlamda çalışmalarda bulunduklarını aktardı.

Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı  Prof. Dr Hüseyin Gökçekuş ise, geçen yılki etkinliğe katkı koyduklarını, bu yıl da ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Yıldırım Öner, işsizliğin ülkenin önemli sorunlarından biri olduğunu kaydederek, ‘İş Bulma Fırsat Günleri’nin bu açıdan örnek bir çalışma olduğunu söyledi.

Lefke Avrupa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ahmed Bülent Göksel, üniversitelerin temel görevinin iş gücü temin etmek olduğuna işaret ederek, bu tür etkinliklerin hem işsizlik sorununa çare olduğunu, hem de üniversitelere iş piyasasının ihtiyaçlarını öğrenme fırsatı sağladığını belirtti.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Mehmet Ali Yükselen ise, KKTC’de üniversitelerin öncü kuruluşlar olduğunu ve işgücü piyasasına nitelikli iş gücü yetiştirdiklerini belirtti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu Genel Sekreteri Levent Küpeli etkinliğe katkı koymaktan mutlu olduklarını anlatırken, Akdeniz Karpaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Rektörü Ali Şen, işsizlik kadar işin devam ettirilebilir oluşunun da önemli olduğunu vurguladı.

Protokole imza koyan sivil toplum kuruluşları adına konuşan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Salahi Serakıncı ise işsizlere iş, işverenlere ise nitelikli iş gücü sağlayan bu tür etkinliklerin ekonomiye çok boyutlu katkıları olduğunu anlattı.

Serakıncı, işsizliğe çözüm üretmek kadar, çalışanların iş becerilerini geliştirmenin de önemli olduğunu ifade ederek, bunun ortaklaşa bir çalışmayla gerçekleştirilebileceğini anlattı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar