Kıbrıs

Umutlar yeşerdi


İLK GÖRÜŞME 15 MAYIS’TA: Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, ilk görüşmesini dün gece BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin ev sahipliğinde Ledra Palace Otel’de yer alan yemekte gerçekleştirdi. Liderler, müzakerelerin 15 Mayıs Cuma günü başlatılması konusunda uzlaştı

AÇIKLAMAYI EIDE YAPTI: Yaklaşık 2 saat süren yemekli görüşmenin ardından liderlerin üzerinde uzlaştıkları açıklamayı BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide yaptı. Eide, iki liderin yakalanan olumlu atmosferin sürdürülmesi kararına vardığını söyledi
SONUÇ ALICI ÇALIŞMAYA BAĞLILIK: Eide, her iki liderin de yakalanan momentumun devam ettirilmesi ve vakit kaybedilmeden ortada bulunan fırsatın değerlendirilmesi konusunda hemfikir olduklarını kaydetti. Eide, iki liderin sonuç almak için yapıcı şekilde çalışma konusuna bağlılıklarını da dile getirdiklerini vurguladı
SİVİL TOPLUM BASKISI: Liderlerin sosyal içerikli ilk görüşmesi Kıbrıs’ın kuzey ve güneyindeki sivil toplum örgütlerini de harekete geçirdi. Ledra Palace Otel önünde toplanan sivil toplum örgütleri, “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez”, “Çözüm Şimdi”  şeklide pankartlar açarak sloganlar attılar  

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Akıncı’nın Cumhurbaşkanlığı’na seçilmesinin ardından ilk kez dün akşam bir araya geldi.
Ledra Palace Otel’deki yemeğe önce Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı geldi.

Liderler, BM tören birliği eşliğinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espn Barth Eide ve Özel Temsilcisi Lissa Buttenheim tarafından karşılandı.

Liderlere yemekte müzakereciler Özdil Nami ile ile Andreas Mavroyannis eşlik etti.
Görüşmeye Rum ve Türk basını yanında yabancı basın da oldukça büyük ilgi gösterdi. Birçok yayın kuruluşu görüşmenin başlangıcını canlı yayınla aktardı.
Liderler basını selamladı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bir araya geldikleri Ara Bölge’deki Ledra Palace Otel’de birlikte basın mensuplarını selamladı.

Ledra Palace Otel’e saat 20.00’de gelen iki lider yarım saat sonra dışarı çıkarak görüşmeyi takip etmek amacıyla orada bulunan basın mensuplarına görüntü verdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis tokalaşarak basının görüntü almasının ardından yemeğe geçti.

***

Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan birçok sivil toplum kuruluşu liderleri ilk görüşmesinde cesaretlendirmek için Ledra Palace Otel önünde toplandı
Sivil toplumdan baskı ve cesaret

Görüşme öncesinde yağışlı havaya rağmen Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan birçok örgüt liderlere cesaret ve müzakere sürecine destek vermek amacıyla Ara Bölge’de toplandı.
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, iki toplumlu koro üyeleri gibi bazı sivil örgüt temsilcileri ara bölgeye giderek, müzakerelerin tekrar başlaması ve bu yönde adım atılması için liderleri cesaretlendirmek için orada olduğunu duyurdu.
Pankart ve sloganlarla destek
Sivil toplum örgütü temsilcileri ile liderlere destek için bağımsız olarak oraya giden yurttaşlar pankart açarak, yanlarında getirdikleri zeytin dallarını ve mumları yakarak destekte bulundu. Bugüne özel hazırladıkları tişörtlerle basına poz verdiler. Ledra Palace Otel önünde toplanan sivil toplum örgütleri, “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez”, “Çözüm Şimdi”  şeklide pankartlar açarak sloganlar attılar. Zeytin yaprağı yakılarak yeni başlayan süreç kutlandı.
***

İlk resmi görüşme 15 Mayıs’ta
Liderler arasında bu gece yapılan yaklaşık 2 saatlik görüşmede, yeni müzakere sürecinin başlama tarihi 15 Mayıs Cuma olarak belirlendi. Görüşme sonrasında Ledra Palace Otel iki lider basın önüne çıktı. Açıklamayı ise iki liderin sağında ve solunda durduğu BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espn Barth Eide yaptı.

11 Şubat ruhuna vurgu
İki liderin 11 Şubat ortak metninin ruhuna uygun bir şekilde Kıbrıs’ın geleceği üzerine görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Eide, her iki liderin de yakalanan momentumun devam ettirilmesi ve vakit kaybedilmeden ortada bulunan fırsatın değerlendirilmesi konusunda hemfikir olduklarını bildirdi.
Görüşme sıklığı ilk toplantıda belirlenecek
İki liderin sonuç almak için yapıcı şekilde çalışma konusuna bağlılıklarını dile getirdiklerini söyleyen Eide, ilk müzakerenin 15 Mayıs’ta sabah saatlerinde olacağını, bu görüşmede liderlerin genel olarak konuların üzerinden geçip müzakerelerin yapısı ve sıklığını karara bağlayacaklarını kaydetti.

Eide, eşsiz ve yakalanması gereken bir fırsatın ortada bulunduğunu, ortak sorunun ancak ortak bir çalışmayla ortak bir çözüme ulaştırılabileceğini, bunun için 15 Mayıs sabahından başlayarak herkesin sıkı çalışmaya gireceğini ifade etti.

Akıncı’nın ilk değerlendirmesi tweetle
Cumhurbaşkanı Akıncı da görüşmeyi olumlu olarak niteledi.
Twitter hesabından görüşlerini ifade eden Akıncı, “Bu akşam (dün akşam) Anastasiadis’le bir araya geldik. Olumlu bir görüşme ve iyi bir başlangıç yaptığımızı düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 
Başa dön tuşu