Ekonomi

Uluslararası Festivaller Birliği Toplantısı KKTC’de YapıldıUluslararası Festivaller Birliği’nin 2016 yılı 2. dönem toplantısı İskele Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapıldı.

Kaya Artemis Otel’de yer alan toplantı, Başbakanlık ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirildi.
İskele Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 2016 yılı 2. dönem toplantısını İskele Belediyesi’nin ev sahipliğine Kaya Artemis Otel’de düzenleyen UFB, KKTC ve Türkiye’nin yanı sıra Sırbistan ile Azerbaycan’dan konukları KKTC’de buluşturdu.Toplantının açılışına Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun yanı sıra İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, UFB Başkanı Atilla İpek, Kuzey Kıbrıs Halk Dansları Federasyonu Başkanı aynı zamanda İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluk Yönetmeni Özlem Kadirağa, Türkiye Halkoyunları Federasyonu Başkanı Hayri Gürhan Ozanoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Kültür Etkinlikleri Müdürü Müşdat Uluçam, Sırbistan Novi Pazar Belediye Başkanı Nihat Biseviç, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Tatlısu Belediye Başkanı Halil Orçan, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ve çok sayıda UFB üyesi katıldı.

SADIKOĞLU: “FESTİVALLER UYGARLIK BİLİNCİMİZİ GELİŞTİRİYOR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantının açılışında ev sahibi İskele Belediyesi’nin 48. Geleneksel İskele Festivali’nin gösterimi yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını ise İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu gerçekleştirdi.

Uluslararası Festivaller Birliği Kuzey Kıbrıs İskele toplantısına ev sahipliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek konuşmasına başlayan Sadıkoğlu, “Barış, sevgi ve dostluk sloganları ile 48 yıldır düzenlediğimiz festivallerde, renkleri ve kültürleri bir araya getirmeyi başardık. Uluslararası festivaller başka ulusların, toplumların kültür birikimi ve değerleriyle bizim kültürümüzü aynı ortamda bir araya getirerek uygarlık bilincimizi geliştirmek açısından önemli bir yere sahiptir” dedi.

49. yaşını kutlayacak festivallerinin, KKTC’nin dışa açılan penceresi, aydınlık yüzü, herkesin heyecanla yolunu gözlediği sosyalleşme aracı olduğunu dile getiren Sadıkoğlu, “Bugüne kadar canla başla çalışan cesur yürekli insanlarımızın ellerinde şekillenip tüm KKTC’ye hatta dünyaya dalga dalga yayıldı” dedi.

Başa dön tuşu