Dünya

Uluslararası Af Örgütü’nden Afganistan açıklaması


Uluslararası Af Örgütü, uluslararası toplum hızlı ve kararlı adımlar atmazsa Afganistan’daki durumun daha da ağırlaşacağını söyledi.

İngiltere merkezli Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele alması ve Kabil Havalimanı’nda binlerce kişinin ülkeden kaçmaya çalıştığı görüntülere ilişkin açıklama yaptı.Callamard, Afganistan’da tanık olunan trajedinin önceden düşünülmesi ve önlenmesi gerekliliğine dikkat çekerek “Uluslararası toplum hızlı ve kararlı adımlar atmazsa durum daha da ağırlaşacaktır” ifadesini kullandı.

“ABD havalimanında güvenliği sağlamalı”

Callamard, gazetecilere, sivil toplum aktivistlerinden kadın insan hakları savunucularına kadar Taliban tarafından misillemeye uğrama riski altında olan binlerce Afganın tamamen belirsiz bir geleceğe terk edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

“Yabancı hükümetler, Taliban’ın hedefi olabilecek herkese, Afganistan dışına güvenli bir çıkış yolu sağlamak için gerekli tüm adımları atmalıdır. Buna vize verilmesi, Kabil Havalimanı’ndan tahliyelere destek olunması, üçüncü ülkelerde yeniden yerleştirme imkanı sunulması ve tüm sınır dışı ve zorla geri gönderme uygulamalarının askıya alınması dahildir. ABD hükümetine, tahliyeler sürerken havalimanında kesintisiz olarak güvenliği sağlama çağrısı yapıyoruz.”Başa dön tuşu