Kıbrıs

‘Üçlü kararname sistemi değişmeli’
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı bir süre önce başlattığı ziyaretler çerçevesinde Kamu Hizmeti Komisyonu’nu ziyaret etti.Komisyon Başkanı Kamil Kayral ve komisyon üyelerile ile görüşen Cumhurbaşkanı, Komisyonun kamu düzeninin önemli bir temel taşı olduğunu belirtti.

Akıncı,3’lü kararname sisteminin mutlaka değişmesi gerektiğini kaydetti. Akıncı “3’lü kararname sisteminde ölçüyü fena halde kaçırdık devlet olarak. Bu gidişle iş daha da zora girecek. Teknik daire müdürlükleri olarak adlandırılan dairelerin atamalarının Kamu Hizmeti Komisyonu çerçevesinde yapılması ve Bakanlıklara sınırlı sayıda siyasi atama yapılması son derece akılcı bir gelişme olur diye değerlendiriyorum” dedi.
Teknik içerikli atamaların meslekten yetişenler arasından Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından belirlenmesi gerektiğini kaydeden Akıncı, bunun için siyasi iradeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi, 7 Ocak’ta oluşacak yeni Meclis’in bu konuda bir daha değerlendirme yapması temennisinde bulundu.Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Kamil Kayral ise Anayasaya göre Cumhurbaşkanı’nın görevleri arasında kamu işlerinin doğru çalışmasını gözetlemek ve yönlendirmek olduğunu kaydetti, bu çerçevede Cumhurbaşkanı’na bilgi verdiklerini belirtti.

4 yıl önce göreve başladıklarında gerek halk arasında gerekse Sivil Toplum Örgütleri arasında Kamu Hizmeti Komisyonu’na güven olmadığını kaydeden Kayral, Komsiyona güven sağlamayı kendilerine misyon edindiklerini söyledi.

Kayral, gelinen aşamada bu güveni oluşturduklarını ancak bunun devamını sağlamanın da önemli olduğunu belirtti, en büyük hassasiyetlerinin bu olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu