Üç Kez Cinsiyet Değiştirdi!

5 Ekim 2013 Cumartesi | 09:31
Üç Kez Cinsiyet Değiştirdi!
Kıbrıs Town Houses

Dünyaya kadın olarak gelen Nathan Verhelst, yaşadığı psikolojik sorunlar yüzünden yaşamına son vermek için yardım istedi ve pazartesi günü Brüksel'deki bir hastanede ötanazi yöntemiyle öldü.

Verhelst'in durumunu inceleyen iki doktor , 44 yaşındaki transseksüelin yaşadığı depresyonun kalıcı olduğuna karar verdi. Verhelst'in durumu Belçika kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Belçika'da 2002 yılından bu yana ötenazi uygulaması yasal. Geçen yıl psikolojik nedenlerle 52 kişi yaşamlarına son vermek için ötenaziyi seçti. Dr. Wim Distlemans, Belçika gazetesi Het Laatste Nieuws'e yaptığı açıklamada, Nathan Verhelst'in "huzur içinde öldüğünü"söyledi.

Gazeteye göre, üç erkek çocuk sahibi bir aileye doğan "Nancy" Verhelst, ölmeden önce hayatını anlatırken, "bir erkek çocuk daha isteyen ailesinin kendisini reddettiğini" söylemişti.

'YENİ VÜCUDUMDAN TİKSİNDİM'

Nathan Verhelst, 2009-2012 yılları arasında, üç ayrı kez cinsiyet değişikliği ameliyatı olmuştu. Het Laatste Nieuws, Verhelst'in, "aynada kendimi ilk gördüğümde yeni vücudumdan tiksindim" dediğini yazdı.

BBC Brüksel muhabiri Matthew Price, Belçika'da ötanazi uygulamasının yasallaştırılmasından beri, bu yöntemle yaşamlarını noktalamayı seçenlerin sayısının sürekli arttığını bildirdi.

Ötanazi talep edenlerin çoğu, 60 yaşın üzerindeki kanser hastaları. 18 yaş üzerindekilerin ötenazi talebi, Belçika'da fazla tartışma yaratmıyor. Parlamento halen, yasanın 18'den küçük kişileri de kapsaması üzerinde çalışma yürütüyor.

AFP ajansı, geçen yıl Belçika'da ötenaziyi seçenlerin sayısında yüzde 25'lik bir artış gözlendiğini ve 1432 kişinin ötenazi yoluyla yaşamlarını noktaladığının saptandığını bildirdi.