UBP’de Orun şoku - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Kıbrıs

UBP’de Orun şoku

UBP’de Orun şoku

 İskele Belediyesi’nin plaj düzenleme alanı içerisinde kalan orman arazisi, sessiz sedasız kiralandı. Belediye ise, söz konusu alanı, yeşil alan olarak projelendirmişti. Sessiz sedasız yapılan kiralama “peşkeş” olarak algılanırken, Halil Orun, UBP ile ilişkilerini askıya aldı, istifa edeceğini bildirdi

İskele Belediye Başkanı Halil Orun, bölgede yaşanan bir arazi sorunu nedeni ile partisine rest çekti. İskele Belediye sınırları içerisinde bulunan ve belediyenin trilyonlar harcayarak yarattığı Haravdi Projesi içerisinde kalan devlet arazisinin belediyeye değil de, bir şahsa uzun süreliğine kiralanması Orun’u çileden çıkardı.
Orun, dün yapılan UBP Parti Meclisi toplantısında söz alarak, “Bugünden itibaren UBP ile tüm ilişkilerimi askıya aldım. Kısa sürse içerisinde bu ayıp ortadan kaldırılmazsa, sadece UBP’den değil, belediye başkanlığından istifa edeceğim ve İskele halkı ile İskelemizin hakkını savunacağım” dedi.
Söz konusu arazinin sosyal amaçlı İskele Belediyesi’ne devredilmesi için mücadele eden Orun, arazinin Mağusa’da kaportacılık yapan Erol Ergin isimli bir şahsa kiralanması ile şok yaşadı. Orun’un perde gerisinde başka isimler olduğuna inandığı ve bu konuda sonuna kadar mücadele etmeye kararlı olduğu ifade edildi.


Arazi çok kıymetli
İskele Belediyesi tarafından uzun süredir sürdürülen Haravdi Projesi, sahil şeridini KKTC’nin en güzel güzergahlarından biri haline getirdi.
Bölgede hızla gelişen konut yapısı da, rantçıların gözünün bölgeye çevrilmesine neden oldu. İlgili alan içerisinde kalan orman arazisinin gizli- kapaklı, turizmle alakası olmayan bir isme devri ise İskele Belediyesi’nde infial yarattı.
Belediye projesi içerisinde, ilgili orman alanı da sosyal dinlenme alanı olarak tasarlanmıştı. Belediye bu alana vatandaşların dinlenebileceği bir yeşil alan planlarken, bir anda dozerlerin, akasyaları sökmesi ile yüzleşti.

Resti çekti
İlgili alanın daha önce de Kenan Akın’ın Tarım Bakanı olduğu dönem Necati Solmaz isimli bir şahsa kiralandığı, ancak İskele Belediyesi’nin de girişimi ile sözleşmenin ileriye taşınmadığı öğrenildi.
Havadis’e konuşan güvenilir kaynaklar, Orun ve ekibinin de bu alanı, İskele Belediyesi’ne kazandırmak istediğini söyledi.
Belediyenin haberi olmadan, arazinin Mağusalı bir kaporta ustasına kiralanması ise bardağı taşırdı. Orun, parti ile ilişkilerini askıya alırken, UBP İskele İlçe Başkanlığı’nın da benzer bir tavır takınabileceği belirtiliyor.
Orun’un, “Burayı kendimize değil, İskelemize istiyoruz. Belediye o alana trilyonluk yatırım yaparken, en kıymetli alanlardan birinin, birilerine peşkeş çekilmesini seyredecek kadar enayi değiliz. Bu İskele halkına yapılan bir hakarettir, ihanettir” görüşünde olduğu öğrenildi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar