UBP’de kavga günü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Şubat 7, 2023
Kıbrıs

UBP’de kavga günü

UBP’de kavga günü

KÜÇÜK SÖZÜNÜ TUTMADI… UBP’de, genel sekreterlik seçimi var olan krizi daha da büyüttü. UBP Girne Milletvekili Necdet Numan’ın genel sekreterlik için adaylık başvurusunda bulunmasının ardından, İrsen Küçük’e yönelik tepkiler büyüdü. UBP’de dün hareketli saatler yaşandı

TAÇOY’A KARŞI ÇIKTILAR… UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Faiz Sucuoğlu ve diğer Lefkoşa Milletvekilleri, muhalif vekillerin önerdiği Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ismine karşı çıktı. “Taçoy asla genel sekreter olmamalı” diyerek, Başbakan’a net bir tavır sergileyince parti birbirine girdi


Gizem ÖZGEÇ
Ulusal Birlik Partisi (UBP)’nde, iç kavgayı bitireceği düşünülen genel sekreterlik seçimi de kaosa neden oldu. UBP Girne Milletvekili Necdet Numan’ın genel sekreterlik için adaylık başvurusunda bulunmasının ardından, İrsen Küçük’e yönelik eleştiriler arttı.
Ulusal Birlik Partisi’nde dün olağanüstü hareketli saatler yaşandı. 9 Mayıs Perşembe günü, muhalif kanat, genel sekreterlik için ilk olarak Türkay Tokel ismini önerdi. Bu isim Başbakan İrsen Küçük tarafından “aşırı karalama” içeren açıklamalar yaptığı gerekçesiyle, veto edildi.
Ardından ise, Hasan Taçoy ismi önerildi. Taçoy ismine itiraz etmeyen Başbakan Küçük, “Bu isme onayım var, ancak Genel Yönetim Kurulu’nda son bir değerlendirme yapacağım” dedi.
Küçük’ün Taçoy’a “yeşil ışık” yaktığı yönünde algılanan bu açıklamasının ardından, dün sürpriz gelişmeler yaşandı.

Lefkoşa kazan kaldırdı
UBP Lefkoşa İlçe Başkanı Faiz Sucuoğlu ve diğer Lefkoşa Milletvekilleri, Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy ismine karşı çıktı.
Taçoy’un delege belirleme ve kurultay süresince takındığı tavrın, “genel sekreterlikle ödüllendirilemeyeceğini” düşünen Lefkoşa grubu, “Taçoy asla genel sekreter olmamalı” diyerek, Başbakan’a net bir tavır sergiledi.
Küçük, kurultayda kendisine büyük destek veren Hüseyin Özgürgün, Ali Çetin Amcaoğlu, Şerife Ünverdi, Faiz Sucuoğlu, Tahsin Ertuğruloğlu gibi isimlerin talebinin ardından ara yol bulunmasına yönelik adımlar da sonuçsuz kaldı.

Kamil yanaşmadı
Başbakan İrsen Küçük’e yakın isimler, “Taçoy değil, Kamil genel sekreter olsun” önerisinde bulundu.
Ahmet Kaşif grubu ise, “Biz Taçoy ismini belirledik, Küçük buna uymak zorunda” noktasından geri adım atmadı. İsmi ara yol olarak önerilen İlkay Kamil de, dün yapılan tüm baskılara rağmen, genel sekreter olmayı kabul etmedi.

Kamil olmayınca, Numan
UBP Parti Meclisi’nde yüzde 70’e yakın desteği olduğu bilinen Başbakan İrsen Küçük, Kamil’in ikna edilememesinin ardından, kendisine yakın grubun kararına katıldı.
Kaşif kanadının, “Taçoy tek aday çıksın” ısrarını reddeden Başbakan İrsen Küçük, dün sabah saatlerinde genel sekreterlik için istekli olan Girne İlçe Başkanı Necdet Numan’a “Adaylık başvurusu yap” talimatını verdi. Numan da bunun üzerine adaylık başvurusunda bulundu

Ortalık karıştı, Cumhurbaşkanlığı’nda toplantı
Numan’ın adaylık başvurusu, Kaşif grubunda büyük bir şok etkisi yarattı. 10 kişilik milletvekili grubu, Numan’ın adaylık başvurusunun ardından ilk toplantısını Cumhurbaşkanlığı’nda yaptı.
Taçoy ismine onay verilmemesi ve uzlaşı yerine Numan isminin ortaya çıkmasını, “Başbakan Küçük sözünü tutmadı” olarak algılayan grup, Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı toplantıda, tüm olasılıkları değerlendirdi.

Meclis toplanmayacak, gerekirse erken seçim
Kaşif grubu, bugün son ana kadar uzlaşıda ısrar edecek. Saat 11.00’de başlayacak Parti Meclisi toplantısı öncesinde, Necdet Numan’ın da, “Kamil aday olursa, adaylıktan çekilirim” diyerek, Kaşif grubuna Taçoy’da ısrar etmemesini önerdi.

Toplantı boykotu gündemde
Havadis’in güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Kaşif grubu bugün yapılacak toplantıya katılmayabilir.
Son ana kadar adaylığı gündemde olan Hasan Taçoy, gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra, toplantıya katılıp katılmama kararırı verecek.
Kaşif grubu, Küçük’ün kendilerine, “aday belirleyin” dediği noktasında ısrarlı, Numan’ın aday olmasını ise, “Küçük sözünü tutmadı” olarak değerlendiriyor

Küçük, “Öyle bir söz vermedim” dedi
UBP içinden kaynakların verdiği bilgiye göre, Küçük, “Ben böyle bir söz vermedim” deyince, tepkili vekillerin kızgınlığı ise daha da büyüdü. Muhalifler, “Başbakan gereken yakınlığı göstermiyor. Biz uzlaşı arıyoruz ancak kendisi yaklaşmıyor” dedi.

Toplantı yapıldı
Muhalif milletvekilleri Necdet Numan kararının ardından acil olarak toplantı kararı aldı. Öğle saatlerinde toplanan muhalif vekilleri, genel sekterliğe aday gösterip göstermeyeceklerini görüştü. Muhaliflerin, bugünkü seçimde aday göstermemesi ve pazartesi gününden itibaren parti içinde daha etkin bir muhalefet yapması bekleniyor.

Numan: Uzlaşı ve bütünlük için adayım
Genel sekreterlik için adaylığı koyan ve İrsen Küçük’ün adayı olarak anılan Necdet Numan, “Genel sekreterlik çok onurlu bir görev. Bugün seçim yapılacak, başka adaylar da var. Bu bir yarıştır. 35 yıldan beridir UBP’nin her kademesinde hizmet verdim. Art niyetim veya başka bir amacım yok. Birlik ve bütünlüğün daha iyi günlere gitmesi için görev talebim var. Ben göreve geldikten sonra tüm iç kavganın ve uzlaşmazlığın da biteceğine inanıyorum. Müracaatımı yaptım, hayırlısı olsun” şeklinde konuştu.

Taçoy: Adayım
UBP Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, genel sekreterlik için aday olduğunu söyledi ve “Arkadaşlar beni aday olayım diye gösterdi. Geri çekme gibi bir durum yok. Tabii ki oturup bu durumu arkadaşlarla yeniden değerlendireceğiz. Onların görüşlerini de alıp bir yol haritası çizeceğiz. Sayın Küçük’e geçen gün yapılan görüşmelerde bir kişinin aday olmasını istediğimizi söylemiştik. Biz hala daha aynı yerdeyiz. Partinin geleceğini düşünüyoruz. Küçük’le görüşmedim, beni arayacağını söylemişti ancak henüz bir görüşme yapmadık” diye konuştu.

Kaşif: Konsensüs böyle değildi
UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, UBP’de uzlaşmak için çalıştıklarını ancak geçen gün yapılan görüşmelerde tek aday çıkması için konsensüse varıldığını söyledi. Kaşif, bunun da Hasan Taçoy olduğunu söyleyerek, bu durumda yeniden huzursuzluk doğabileceğinin mesajını verdi. Kaşif, “Bu durumda uzlaşma yalan mı olur?” sorusuna ise “Eğer görüşme yapılmadan konuşulmadan aday çıkarılırsa yine ortak karara varsa sorun olmaz. Aksi halde olmaz” dedi.
Kaşif, toplantıda herhangi bir karar üretmediklerini de dile getirdi ve yeni bir parti kurmak gibi bir niyetleri olmadığının da altını çizdi. Kaşif, ortak adayda ısrarcı olduklarını söyledi.

Namsoy adaylara başarılar diledi
UBP Lapta Belediye Başkanı eski Genel Sekreter Fuat Namsoy, yeni genel sekreterin UBP için hayırlı olmasını diledi ve şunları söyledi: “Benim zaten genel sekreterlik gibi bir isteğim yoktu. O dönemde vekaleten atanmıştım. Kurultay için bir aylığına girmiştim. Kurultay süresi sonuç uzayınca, bir süre daha yapmak zorunda kaldım. Gelinen aşamada durumun ne olduğunu bilmiyorum. Bir partide tek aday da çıkabilir fazla da. Bu doğal karşılanmalıdır. Ben adaylara başarılar diliyorum.”

Özcafer: Küçük, seçimi de düşünmeli
UBP Gazimağusa Milletvekili Afet Özcafer, parti içinde muhalif olmadıklarının bilinmesini istedi ve şöyle konuştu:
“Kurultay sürecinde yaşanan ve tüzük gereği yapılması gerekenlerin yapılmamasından dolayı, kurumsal olmamamız nedeniyle sıkıntı yaşıyoruz. Yoksa kurallara, disipline uyulsaydı bunlar yaşanmayacaktı. Şimdi halkın beklentilerine cevap vermek için UBP’nin ciddi anamda oturup bu sorunlarını çözmesi gerekir. Sadece genel sekreterlik ve kabine değişikliği değil önemli olan. Genel seçimlere bir yıl var, bundan iki ay önce de seçim yasakları başlıyor. UBP 2009 seçimlerinde kazanıp da iktidara geldiği zaman büyük bir sıkıntı vardı. Şimdi halkı rahatlatıcı önlemler getirmenin zamanı. Parti olarak birlik ve beraberliğin halka yansıtılması gerekirken, bunları yaşamak hiç hoş değil. Önemli olan isimler değil. UBP’yi genel seçime taşıyacak, iç tüzüğü uygulayacak olan birinin sekreter olmasıdır. Parti içinde destek görmesi de önemli. Sayın Başbakan’ın bu konuları tartışırken, seçimi düşünmesi gerekir. Hem UBP’yi hem de halkı düşünmek zorundadır.”

UBP Lefkoşa Vekili Taçoy, geçtiğimiz gün yapılan toplantıda ayaküstü, Başbakan Küçük’le genel sekreterlik konusunu konuşmuştu. Taçoy, Başbakan’ın kendisini arayacağını söyledi “Ancak henüz beni aramadı” dedi

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar