UBP Hükümeti’ne Saray’dan Darbe - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

UBP Hükümeti’ne Saray’dan Darbe

UBP Hükümeti’ne Saray’dan Darbe

 

BU İŞ BİTER… Ulusal Birlik Partisi (UBP) içindeki muhalif grupta yer alan milletvekilleri ile birlikte hükümete “güvensizlik önergesi” vermeye hazırlanan Meclis’teki muhalefet partileri Havadis’e yaptıkları açıklamalarda “Pazartesi bu iş biter” diyorlar. Muhalefet, 29 Eylül’de yapılacak erken seçim karşılığında İrsen Küçük hükümetini düşürmeyi kabul etti


ERKEN SEÇİM… UBP’li muhalif milletvekilleri ile birlikte hükümete “güvensizlik önergesi” vermeye hazırlanan Meclis’teki muhalefet partileri, dün de çalışmalarına devam etti. Muhalefet, “Beklentimiz 26’nın üzeri bir imzanın toplanması ve erken seçim tarihinin netleşmesidir” dedi

YORGANCIOĞLU VE DENKTAŞ… Havadis’e konuşan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu “Gerekli hazırlıklar tamamlanıyor pazartesi güvensizlik önergesi için yeterli sayıya ulaşılacak” dedi. DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise erken seçimin ülke için ihtiyaç olduğunu belirtti ve pazartesi güvensizlik önergesi vereceklerini belirtti

ÇAKICI: SÜREÇ BAŞLADI… TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, erken seçim sürecinin ülke açısından başladığını belirtti. Çakıcı: İrsen Bey’in kendi muhalif arkadaşlarını temizleme girişimi süreci hızlandırdı. UBP’li bazı milletvekillerinin de imzası ile pazartesi günü güvensizlik önergesini vereceğiz

Duygu ALAN

 

Ulusal Birlik Partisi içindeki muhalif grubun başını çeken UBP Mağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, Meclis’teki muhalefet partileri CTP, DP ve TDP ile anlaştı. Varılan anlaşmaya göre pazartesi günü toplanacak meclise İrsen Küçük hükümetinin düşürülmesi için güvensizlik önergesi verilecek. Hükümet düşürüldükten sonra Cumhurbaşkanı Eroğlu Ahmet Kaşif’e hükümeti kurma görevi verecek ve eylül ayında yapılacak erken seçime Ahmet Kaşif’in başkanlığında azınlık hükümeti ile girilecek.
Ulusal Birlik Partisi (UBP) içindeki muhalif grupta yer alan milletvekilleri ile birlikte hükümete “güvensizlik önergesi” vermeye hazırlanan Meclis’teki muhalefet partileri, Havadis’e yaptığı açıklamada, çalışmaların tamamlanması durumunda pazartesi “güvensizlik önergesini” vereceklerini belirtti.
Daha önce de bu yönde taleplerinin olduğunu ancak yeterli sayıya ulaşılamadığı için sonuç alınmadığına vurgu yapan Meclis’teki muhalefet partileri, Ulusal Birlik Partisi (UBP) içindeki muhalif grupta yer alan milletvekillerinin imzası ile bu kez yeterli sayıya ulaşılacağına inanç belirtti.
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Havadis’e yaptığı açıklamada, “Beklentimiz 26’nın üzeri bir imzanın toplanmasıdır. 29 Eylül 2013 tarihinde veya Ekim ayı başı gibi de erken seçim tarihinin netleşmesidir” dedi.
Erken seçimin ülke açısından bir ihtiyaç olduğunu savunan Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, “Erken seçim, ülke için ihtiyaçtır. Bu son gelişmelerle birlikte erken seçimin kaçınılmaz olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, gerekli hazırlıkların sürdüğünü ve bu kez yeterli sayıya ulaşılacağını dile getirdi.

Çakıcı: Beklentimiz 26’nın üzeri bir imzanın toplanmasıdır
Meclis’teki muhalefet partileri ile Ulusal Birlik Partisi (UBP) içindeki muhalif grupta yer alan milletvekilleri, hükümete yönelik “güvensizlik önergesi” verme hazırlığını sürdürüyor.
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, 26 milletvekilinin imzasının bulunduğu “güvensizlik önergesini” pazartesi günü vermeyi düşündüklerini belirterek bu yönde çalışmaların devam ettiğini açıkladı.
Çakıcı Havadis’e yaptığı açıklamada, “Güvensizlik önergesini UBP içindeki muhalif grupta yer alan milletvekilleri ile beraber başlattık. Pazartesi günü “güvensizlik önergesini” vermeyi düşünüyoruz. Beklentimiz 26’nın üzeri bir imzanın toplanmasıdır. 29 Eylül 2013 tarihinde veya Ekim ayı başı gibi de erken seçim tarihinin netleşmesidir” dedi.

“İrsen Bey kelle almaya başladı”
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, erken seçim sürecinin ülke açısından başladığını belirterek, “Erken seçime doğru yol alıyoruz” dedi.
Muhalefet olarak çok daha öncesinden bu yönde taleplerinin bulunduğunu ancak 26 milletvekili sayısını bulamadıkları için süreci başlatamadıklarını kaydeden Çakıcı, şunları söyledi:
“Zaten muhalefet olarak, bu sürecin başlamasını çok daha önceden beri talep etmiştik. Ancak, 26 milletvekili sayısını bulamadığımız için süreç başlatılamadı. İrsen Bey’in kendi muhalif arkadaşlarını temizleme girişimi, kelle almaya başlaması, süreci hızlandırdı. UBP’li bazı milletvekillerinin de imzası ile pazartesi günü ‘güvensizlik önergesini’ vereceğiz. Hükümetin düşmesine buna bağlı olarak da eylül ayına doğru erken seçime yol alıyoruz.”

Denktaş: Hazırlıklarımız sürüyor
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, hükümete yönelik güvensizlik önergesiyle ilgili hazırlıklarını sürdürdüklerini, çalışmalarını tamamlamaları durumunda pazartesi günü Meclis’e sunacaklarını kaydetti.
Erken seçimin ülke açısından bir ihtiyaç olduğunu savunan Serdar Denktaş, “Erken seçim, ülke için ihtiyaçtır. Bu son gelişmelerle birlikte erken seçimin kaçınılmaz olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Çalışmalarımızı tamamlamamız durumunda Pazartesi, hükümete yönelik ‘güvensizlik önergesi’ verilecektir. Ondan sonrasını hep birlikte göreceğiz” dedi.
DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, “Bu karar daha önce hayata geçirilebilmiş olsaydı, ortam bu kadar zarar görmezdi. İlişkiler bu kadar gerilmezdi” şeklinde konuştu.

Yorgancıoğlu: Yeterli sayıya ulaşılacak
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümete yönelik “güvensizlik önergesi” verme yönünde Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP) ve Ahmet Kaşif grubuyla hazırlıklarının sürdüğünü söyledi.
Özkan Yorgancıoğlu, yeterli sayıya ulaşılacağını ve çalışmaların tamamlanması durumunda pazartesi güvensizlik önergesini vereceklerini kaydetti.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar