Kıbrıs

UBP fena karıştı!


ADAYLAR MERKEZİ BASTI: UBP’nin 17 Ekim’de yapılacak İlçe Kongrelerine ve 31 Ekim’de yapılacak kurultayına sayılı günler kaldı. UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün haricindeki genel başkan adayları dün parti merkezine adeta bir baskın yaparak UBP üye listesini almak için mücadele verdi

TARTIŞMA YAŞANDI: Çıkan tartışmaların ardından Özgürgün dışındaki genel başkan adaylarına üye listeleri verildi. Bu kez de listenin mühürlü kağıt üzerinde değil de CD’de kayıtlı verilmesi 6 genel başkan adayları çileden çıkarttı

İLÇELERDE DE REKABET VAR: Ulusal Birlik Partisi’nin 17 Ekim’de gerçekleşecek İlçe Kongrelerinde İlçe başkanları, ilçe yönetim kurulu üyeler, ilçe kadın örgütü ve ilçe gençlik örgütü başkan ve üyeleri seçilecek. Lefkoşa, Mağusa ve İskele İlçe Başkanlıkları için 2, Girne için 3 ve Güzelyurt içinse 4 aday yarışacak

Ulusal Birlik Partisi’nde üye listesi krizi her geçen daha büyüyor. UBP’nin 31 Ekim’de gerçekleşecek kurultayında genel başkanlık için yarışacak adaylara dün üye listesi verildi. Ancak adaylar bu sefer de üye listesinin kendilerine mühürlü bir şekilde verilmemesine isyan etti. Adaylara 9 bin 217 kişilik üye listesi CD içinde verildi.
UBP Genel Başkanı ve genel başkan adayı Hüseyin Özgürgün, listenin 9 binin üzerinde üyeden oluştuğunu hatırlatarak bunun tek tek çıktısını alıp tüm adaylara mühürlü bir şekilde vermenin mümkün olmadığını anlattı. Özgürgün ancak mühürlü listelerin binalarına gönderildiğini ve adayların ellerindeki listeyi oradan kontrol edebileceklerini açıkladı.
Ayrıca basına üye listesinde 9 bin 217 üye yer alırken UBP Genel Başkanı konuşmasında 9 bin 224 üye olduğunu söyledi. Açıklanan liste ile Özgürgün’ün verdiği rakam arasında 7 kişilik fark var.

Özgürgün dışındaki adaylar baskın yaptı
Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) ay sonu yapılacak kurultayında genel başkanlığa aday olan Nazım Çavuşoğlu, Hamza Ersan Saner, Ersin Tatar, Ünal Üstel, Oğuz Ceyda ve Zorlu Töre, bugün UBP Genel Merkezi’ne giderek üye listelerini talep etti. UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ü eleştiren adaylar, istifa çağrısında bulundu.

Uzun süre tartışma yaşandı
İlçe Kongreleri’nin 17 Ekim’de gerçekleşeceğini hatırlatan adaylar yani bu tarihin 3 gün sonraya geldiğini belirtti. Üye listesini almadan parti binasından ayrılmayan Nazım Çavuşoğlu, Hamza Ersan Saner, Ersin Tatar, Ünal Üstel, Oğuz Ceyda ve Zorlu Töre partideki görevlilerle uzun süre tartıştı.

CD içerisinde verildi
Adaylara üye listeleri CD içerisinde verildi. Üye listelerinin onaylı ve mühürlü olması gerektiğini kaydeden adaylar bu şekilde verilen üye listesinin güvenilir bir durumu olmadığını ifade edip kendilerine mühürlü ve onaylı liste verilmesini talep etti.

Adaylar çileden çıktı
Aylardır UBP Listesini almak için büyük bir harcayan adaylar dün çileden çıktı. UBP Merkezi’ne giderek aday listesini CD şeklinde alan adaylar, daha sonra durumu değerlendirmek için Cumhuriyet Meclisi’nde toplantı yapmak üzere parti genel merkezinden ayrıldı.

7 aday yarışacak
UBP’nin Genel Başkan adayı 31 Ekim’de başlayacak kurultayda belirlenecek. UBP’nin iki gün sürecek kurultayında Genel Başkanlık için mevcut Genel Başkan Hüseyin Özgürgün ile birlikte, Nazım Çavuşoğlu, Hamza Ersan Saner, Ünal Üstel, Ersin Tatar, Zorlu Töre ve Oğuz Ceyda Genel Başkanlık için yarışacak.

İki günde tamamlanacak…
UBP’nin 31 Ekim’de gerçekleşecek kurultayının iki günde tamamlanması hedefleniyor. 31 Ekim Cumartesi günü sadece konuşmalar yapılacak. 1 Kasım Pazar günü ise genel Başkan, Yüksek Danışma Kurulu üyeleri, Yüksek Denetleme Kurulu Üyeleri ve Parti Meclisi seçimi için oylama yapılacak.

İlçelere göre üye dağılımı şöyle:
Lefkoşa: 3 bin 134
Mağusa: 2 bin 496
Girne: bin 456
Güzelyurt: Bin 91
İskele: Bin 47

***
Özgürgün: Kurultay 31 Ekim Ve 1 Kasım’da

UBP Genel Başkanı ve başkan adayı Hüseyin Özgürgün ise, kurultayın 31 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde ilk kez üye sistemi ile gerçekleştirileceğini, hazırlıkların devam ettiğini belirtti.
Yeni tüzüğün hazırlanmasının ardından kurultay tarihinin belirlendiğini ve UBP’nin koalisyon hükümetinde yer aldığını söyleyen Özgürgün, kısa sürede yaşanan bu gelişmeler nedeniyle ciddi sıkışıklıklar yaşandıklarını kaydetti. Özgürgün, uzun saatler boyunca yoğun bir şekilde çalıştıklarını vurguladı.
Kurultaya yönelik çalışmalarla ilgili bilgi veren Özgürgün, tam demokratik bir sistemin uygulanacağını kaydetti.
Özgürgün, “Çok adaylı olması sonucunda dedikodu ve itirazlarla karşılaştık” dedi.
Kendisi için ilk planda olanın kazanıp kaybetmek değil, kurultayın sağlıklı işlemesi olduğunu söyleyen Özgürgün, sistemin yeni olduğunu ve sıkıntılar yaşanabileceğini belirtti.

“Listeler sağlıklı, değiştirilmeyecek”
Listelerin sağlıklı olduğunu, değiştirilmeyeceğini söyleyen Özgürgün, mühürlü olanlar ile CD’dekilerin aynı liste olduğunu belirtti.
Listelerin yeni toparlandığını, dün ilçelere, ilçe seçimi için gönderildiğini söyleyen Özgürgün, listelerin örgüt başkanlarında mevcut olduğunu, oradan da alınabileceğini kaydetti.

“Su yüzünden bozulabilir demedim”
Özgürgün, gazetecilerin bir sorusu üzerine bugün basında çıkan “hükümetin su yüzünden bozulabileceği” ifadesini kullanmadığını, konunun hükümeti sıkıntıya sokabileceğini söylediğini kaydetti. Özgürgün, açıklamasının suyun iki ortak arasında sorun yaratacağı anlamı değil, hükümet için bir sıkıntı yaratması anlamı içerdiğini ifade etti.

***
Ceyda: Listede üye olmayanlar var

UBP Genel Merkezi’nde basına açıklama yapan Oğuz Ceyda, adayların listeleri görerek onaylaması, mühür vurulması ve bu şekilde teslim alması gerektiğini belirterek, bugün bunun gerçekleşmediğini, listelerin adaylara CD’de verildiğini kaydetti.
Ceyda, “Özgürgün partiyi referandum öncesi mahkemelere sürüklemek istiyor. Bu hataya düşmeyeceğiz” dedi. Ceyda, “bazı CTP’lilerin, UBP üyesi olmamalarına rağmen isimlerinin listelerde yer aldığını” söyledi.

***
Üstel: Üye sayısı 7 binden 9 bine çıktı

Ünal Üstel, üyelik başvuruları ve itirazların yapıldığı dönemde 7 bin kişi olan üye sayısının 9 bini geçtiğinin görüldüğünü söyleyerek, “Böyle düzen olmaz. Gerekeni yapacağız” dedi.
Üstel, bu durumu esefle karşıladığını belirterek, Özgürgün’ü istifaya davet etti.

***
Tatar: Demokrasi katledildi

Ersin Tatar, UBP Merkez Yönetim Kurulu’na Parti Meclisi’ni toplantıya çağırarak, sıkıntıları konuşma daveti yaptı. Tatar, partiye önemli hizmetleri dokunmuş kişilerin, üye listesinden dışlandığını savunarak, bu durumu kınadı. Tatar, “Demokrasi katledilmiştir” dedi.

***
Saner: Özgürgün adaylarla bir araya gelip mutabakata varmalı

Ersan Saner, partinin 40’ıncı yılı dolayısıyla kutlama yapılmamasını eleştirerek başladığı konuşmasında, üyelik başvurusunun son günü olan 15 Ağustos’ta üye sayısının 7 bin civarındayken bugün bu sayının 9 bine yükselmesinin normal olmadığını savundu. Özgürgün’ü sağduyuya davet eden Saner, adaylarla bir araya gelerek mutabakata varması gerektiğini belirtti.

***
Çavuşoğlu: Kurultaya kadar listede oynama yapılabilir

Nazım Çavuşoğlu, Özgürgün’ün “kendine biat edenleri üye yaparak, üye sayısının yükselttiğini” iddia etti. “Kurumsal yapı hiçe sayılarak” mühürlü imzalı teslim edilmesi gereken listenin CD içinde verilmesini eleştiren Çavuşoğlu, bu şekilde kurultaya kadar listede oynama yapılabileceğini savundu.

***
Töre: Listelerde sorun yaşanıyor

Zorlu Töre de Özgürgün’ün bir önceki kurultayın mahkemeye gitmesine yol açtığını, bugün de listelerde sorun yaşandığını belirtti. Töre, partiye uzun yıllardır emek veren kişilerin üye listelerinde yer almadığını ancak üye olmayanların, başvuru formu doldurmayanların listelerde yer aldığını ileri sürdü.

UBP kurultayında oy kullanacak üyelerin listesiBaşa dön tuşu