Türkiye

Türklerin kaldığı oteldeyangın çıktı 
Yangın dumanı üst katlardaki odaları da sarınca çok sayıda otel müşterisi, otelin terasına çıkarak yardım bekledi. Medine valiliği oteldekilerin tahliyesi için itfaiye ekiplerinin yanı sıra bir helikopteri de seferber etti. Otel çevresinde toplanan kalabalık, kurtarma ve söndürme çalışmalarının gecikmesine neden olurken, yangın ancak TSİ 16’da kontrol altına alınabildi. ilk bulgular yangına bakım çalışmaları sırasında meydana gelen bir elektrik kontağı yol açtı.TÜRKLER OLABİLİR

Medine Valiliği, yangında ölenlerin kimliğini açıklamadı. Bazı Arap haber siteleri yangında ölenlerin çoğunluğunun Mısır devlet televizyonu yangında 15 Mısır vatandaşının öldüğünü ileri sürdü ancak bu resmi rakamlarca doğrulanmadı. Mısır’ın Cidde’deki Konsolosu Adil el-Ulfi yangında hayatını kaybedenlerin arasında 4 Mısırlı’nın olduğunu söyledi.

Arabnews internet habersitesi ise görü tanıklarına dayandırdığı haberinde, ölenlerin arasında Türkler’in de bulunduğunu yazdı ancak ölenlerin sayısı ve kimliği hakkında bilgi vermedi. İşrak el Medine Oteli, genelilkle Mısır, Fas ve Türkiye’den gelen Hacı adayları ile umre ziyaretine gidenlerin kaldığı biliniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ölen ve yaralılar arasında Türk vatandaşı olup olmadığını araştırıyor. Diyanet’in Medine sorumlusu Nevzat Ünal, yangının ardından “ekipleriyle birlikte tüm hastanelerde araştırma başlattıklarını” söyledi. Ünal, hastanelerde yaptıkları araştırmalar sırasında Mikat’a 10, Ensar’a 4, Melik Fahd Hastanesine ise 3 naaşın ulaştığını söyledi. Ünal’ın tespitlerine göre, ölenlerden bazıları Mısır ve Hindistan uyruklu.

DİYANETTEN AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Medine sorumlusu Nevzat Ünal, Medine'de İşrak el-Medine otelinde çıkan yangının ardından ekipleriyle birlikte tüm hastanelerde araştırma başlattıklarını söyledi.

Ünal, yangının çıktığı otelde henüz Türk vatandaşlarının olup olmadığını bilmediklerini ancak Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte kutsal topraklara gelenlerden kimsenin söz konusu otelde kalmadığını belirtti.

Turizm şirketleriyle gelen Türklerin olabileceği endişesiyle bir ekip oluşturulduğunu anlatan Ünal, ekibin Medine hastanelerini tek tek dolaşarak Türklerin olup olmadığını öğrenmeye çalıştığını ifade etti.

Başa dön tuşu