Türkiye'ye tehdit dolu sözler - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 23, 2024
Türkiye

Türkiye’ye tehdit dolu sözler

Türk Mallarına Boykot Kampanyası sorumlularından Hayat Avali, "Lastik yakmak eylemi bir sonraki adımımızın başlangıç noktası olacak ve aralarında Türk Kültür Merkezi ile Türk Hava Yolları'na ait ofislerin de bulunduğu, Türkiye'ye ait binaların önünde yapacağımız bütün gösteriler de tekrarlanacak" dedi.

Avali, "Türk turistlerin Lübnan'a girmelerini engellemek için havalimanı yolunu kesmemiz gerekiyorsa onu da yaparız, havalimanının içerisine kadar da gireriz, fakat hiçbir Türk vatandaşını kaçırma girişiminde bulunmayız" diye konuştu.


Türkiye'nin gözetiminde Azez'de Lübnan vatandaşlarını kaçıran Suriyeli silahlı muhalif grubu ile Lübnan Emniyet Genel Müdürü Tümgeneral Abbas İbrahim arasında yürütülen pazarlıkları konusunda Avali, "Kaçıran taraf, güvenilirliğini kaybetmiş durumda. Kaçıranlar, Türkiye hükümeti duruş ve açıklamalarımızdan her ne zaman rahatsızlık duysa, Türkiye'nin direktifleri doğrultusunda bildiri yayınlamakla yetiniyor" ifadelerini kullandı.

"Tek çözüm akrabalarımızın serbest bırakılması" diyen Avali, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız'a, 2 Türk pilotun serbest bırakılması için Lübnanlı yetkililerle sürdürdüğü görüşmeleri sonlandırması konusunda tavsiyede bulundu. Öte yandan, Suriye'nin Azez kentinde kaçırılan Lübnanlıların aileleri, Beyrut'un kuzeyindeki Er-Rabiye bölgesinde bulunan Türkiye Büyükelçiliği önünde protesto düzenledi. Eylemcilerin 2 lastiği yakmak istemesi üzerine, büyükelçiliği koruyan emniyet güçleri ile aralarında arbede yaşandı. Eylemciler, büyükelçilikte işlemlerini yaptırmak isteyen bazı Lübnanlıların, büyükelçilik binasına girmelerini engellemeye çalıştı. Bunun üzerine büyükelçilik görevlileri binanın kapılarını kapattı.

Suriye'nin Azez kentinde kaçırılan Lübnanlılardan Ali ez-Zigib'in akrabası olan Muhammed ez-Zigib, Türkiye Büyükelçiliği önünde yaptığı basın açıklamasında, "Emniyet güçlerinin talebi üzerine ve eylemlerimizde bize sağladıkları korumayı takdir ettiğimiz için, yanımızda getirdiğimiz lastikleri yakmaktan vaz geçtik" dedi.

Zigib, "Gelecek sefer, Türkiye Büyükelçisi büyükelçiliğine geldiğinde, bina içerisinde lastik yakmadan geri dönmeyiz" uyarısında bulundu. Lübnan'da 9 Ağustos'ta, İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı kişiler, Türk pilot Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca'yı kaçırmıştı. Eylemin sorumluluğunu, "İmam Rıza'nın Ziyaretçileri" adlı grup üstlenmiş, grup adına yapılan açıklamada, Türk pilotların, Suriye'de rehin tutulan 9 Lübnanlı karşılığında serbest bırakılacakları belirtilmişti. Kaçırılan Türk pilot Murat Akpınar'ın Lübnan'ın doğusundaki Baalbek şehrinin "Eş-Şeraveneh" kasabasında bir yerde tutulduğu, yardımcı pilot Murat Ağca'nın ise ülkenin güneyindeki "Zavter" ilinde bulunduğu iddia edilmişti. Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, geçen günlerde AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türk pilotların yeri tespit edilmişti, onları kurtarmak üzereydik ancak pilotları kaçıran kişiler durumu fark etmiş olacak ki tutuldukları yer değiştirildi" demişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar