Kıbrıs

Türkiye’ye iade edilecek


Duygu ALAN

“İnsan ticareti yapmak, fuhuşa teşvik ve fuhuş yaptırmak” suçlarından Denizli İkinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Haziran 2012 tarihinde yargılanarak 9 yıl 2 ay hapislik cezasına çarptırılan zanlı Halil Kösehan, önceki gün Lefkoşa’da tespit edilerek, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine tutuklandı.
KKTC’de çalışma izniyle ikamet ettiği öğrenilen zanlı, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün yargıç önüne çıkarıldı.Kırmızı bülten ile aranıyordu
Zanlı hakkında soruşturmayı yürüten polis memuru Tukay Alper, mahkemede verdiği ifadede, zanlı Halil Kösehan’ın 2007 yılında işlediği “insan ticareti yapmak, fuhuşa teşvik ve fuhuş yaptırmak” suçlarla ilgili olarak 2012 yılı Haziran ayında, Denizli İkinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını ve 9 yıl 2 ay hapse mahkum edildiğini kaydetti.
Polis memuru Tukay Alper, zanlının kırmızı bültenle arandığını ve KKTC’de olduğunun tespit edilmesi üzerine Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’nın talebiyle gözaltına alındığını anlattı.
Alper, zanlının ülkede çalışma iziyle bulunduğunu ve Türkiye’ye iade işlemlerinin tamamlanacağı güne kadar Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesini talep etti.
Polisin zanlı hakkındaki ifadesini dikkate alan mahkeme, zanlı Halil Kösehan’ın Türkiye’ye iade işlemlerinin tamamlanmasına kadar Merkezi Cezaevi’nde 30 gün sure ile tutuklu kalmasına emir verdi.Başa dön tuşu