Türkiye'nin İlk Elektrikli Otobüsü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 3, 2024
Türkiye

Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüsü

Sakarya’nın Arifiye ilçesinde faaliyet gösteren Otokar tarafından alternatif yakıtlı araçlar projesi kapsamında geliştirilen elektrikli otobüs, seri üretim için gün sayıyor. İdeal şartlarda tam şarjla 280 kilometre yol katedebilen, İstanbul’da 6 aydır test edilen Doruk Electra, belediyelerin talebine göre üretilecek.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Doruk Electra’nın direksiyon dahil olmak üzere tüm sisteminin elektrikle çalıştığını anlattı.


Gelecek yıllarda alternatif enerjili araçların daha fazla önem kazanacağını belirten Görgüç, bu kapsamda elektrikli otobüs çalışmasını başlattıklarını söyledi.

Görgüç, alternatif yakıtlı toplu taşıma araçları üzerine Ar-Ge çalışması yaptıklarını vurgulayarak, "Doruk Electra da yüzde 100 elektrikle çalışan bir araç. Bu araç, işletim açısından da çok farklı. İçten yanmalı motoru yok. Bütün sistemleri ve hatta direksiyonu da klima sistemi de elektrikle çalışıyor" şeklinde konuştu.

"Bu aracı yaptıktan sonra ülke genelinde birçok belediyeden ilgi gördük" diyen Görgüç, "Hepsi aracı görmek ve denemek istedi. Biz de bunu hemen satmaktan çok, performansını yollarda test etmek istedik. Bu şekilde faydalarını insanlarımıza göstereceğiz. Bu çerçevede İETT ile bir çalışma yaptık. Doruk, şu anda İstanbul’un belli hatlarında 6 aydır kullanılıyor. Dolayısıyla çok detaylı bir tecrübe kazandık" ifadesini kullandı.

"Doruk, artık yollara çıkmaya hazır"

Görgüç, Doruk Electra’nın İstanbul’daki test kullanımının son derece başarılı geçtiğini kaydetti.

Gelecek yıllarda geliştirdikleri otobüsten umutlu olduklarını vurgulayan Görgüç, "Ürün, hedefine ulaştı. Bundan sonra edindiğimiz tecrübelerle bu tür araçlara ihtiyacı olan belediyelerle görüşmeye hazırız" diye konuştu.

Görgüç, sözlerine şöyle devam etti: "Doruk Electra, her an üretime girebilir ve çok kısa sürede yollara çıkabilir. Bu yıl bile tüm ülkenin sokaklarında Electra görebiliriz. İstanbul dışında diğer şehirlerden de talep geliyor. Özellikle büyükşehir belediyelerinden istek alıyoruz. İETT’deki testlerin ardından Doruk’u bu şehirlere göndermeye hazırız. Doruk, artık yollara çıkmaya hazır. Çok sessiz bir araç. Tamamen elektrikle çalışıyor, motoru da olmadığı için ses çıkarmıyor. Hem çevre hem de ses kirliliği açısından iyi bir ürün oldu."

Doruk Electra

Egzoz emisyonu, gürültü ve titreşim seviyesi düşük olan Doruk Electra, 6-8 saatte şarj edilebiliyor, duraklarda bekleme yaparken de kısa süreli şarj yapılabiliyor. Otobüs, ideal şartlarda tam şarjla 280 kilometre yol katedebiliyor.

Aracın menzilini gün içinde yapılan akıllı şarjla yüzde 30-40 oranında artırmak mümkün oluyor. Üzerindeki özel ünite sayesinde ilave şarj altyapısına ihtiyaç duymayan Doruk Electra, sanayi tipi elektriğin bulunduğu her yerde şarj edilebiliyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar