Türkiye’nin 22 Nolu Müzakere Başlığı’na Onay

13 Temmuz 2013 Cumartesi | 15:34
Türkiye'nin 22 Nolu Müzakere Başlığı'na Onay

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, hükümetinin ilk dört aylık dönemini dün gerçekleştirdiği bir basın toplantısında değerlendirdi ve açıklamalarında Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) yer alan doğalgaz kaynakları ve Türkiye’nin AB müzakere başlıkları konularına da değindi.

Alithia ve diğer gazeteler, Anastasiadis’in basın açıklamasına geniş yer verirken, Anastasiadis’in büyük oranda Güney Kıbrıs’ın ekonomik durumu ve AB’yle imzalanan memorandum konusuna değindiğini yazdılar.

Gazeteye göre Anastasiadis, AB ile ikinci bir memorandum imzalanması ihtimalini öngörmediğini belirterek, ülkesinin ekonomik krizi atlatacağına ve adım adım refaha ulaşacağına inandığını vurguladı.

Açıklamasının doğalgaz yataklarına ilişkin bölümünde Anastasiadis, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde yer alan ve doğrulama sondajının devam ettiği 12. parseldeki doğalgazın, doğrulama sondajının kesin sonuçlarının alınmasının ardından ön satışını gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Doğalgaz konusunda yol haritasının hazır olduğunu ve doğalgaz sıvılaştırma tesisinin inşası kararının alındığını ifade eden Anastasiadis, bu tesisin inşası amacıyla Noble Energy ve Delek şirketleriyle anlaşmalar imzalandığını, altyapı inşasına katılmak içinse ENI/Kogas şirketinin yanı sıra üçüncü ülke şirketlerinin de ilgi beyan ettiklerini öne sürdü.

Anastasiadis ayrıca, Türkiye’nin AB müzakere sürecine de değindi ve “kendi politikalarını etkilemeyen Türkiye’nin 22. müzakere başlığının açılmasına, dost ülke Fransa’nın talebi üzerine, onay vereceklerini” duyurdu.

Anastasiadis ayrıca, 16-17 Temmuz tarihlerinde Ulusal Konsey toplantısının gerçekleştirilecek olması sebebiyle, açıklamalarında Kıbrıs sorununa değinmediğini vurguladı.

“ANNAN PLANI’NIN GERİ GELEMEYECEĞİNİ BAĞIŞ’A İLETTİM”

Simerini gazetesi ise, “Başkan İkna Edemedi – Taahhütlerin Bulunmadığı Rapor – Annan Planı Geri Gelemez” başlıkları altında verdiği haberinde, Anastasiadis’in basın açıklamasında, Türkiye AB Bakanı Başmüzakereci Egemen Bağış’la Hırvatistan’ın AB’ye katılımı töreninde gerçekleştirdiği görüşmeye açıklık getirdiğini yazdı.

Bağış’ın konuya ilişkin basında yer alan açıklamalarının sorulması üzerine Anastasiadis, “Annan Planı’nın, reddedilmiş olmasından ötürü yeniden gündeme gelemeyeceğini” Bağış’a ilettiğini söyledi.

Anastasiadis, Bağış’la görüşmesine ilişkin Rum Ulusal Konseyi’ne bilgi verdiğini belirtirken, Kıbrıs Rum tarafının müzakereci ataması ve Türkiye’nin bunu kabul etmemesi olasılığının sorulması üzerine ise “Sadece Kıbrıslı Türklerin değil, ulusal çıkara, Kıbrıslı Rumların da faydasına olacağına inandığımız şeyi yapacağız” şeklinde konuştu.