Köşe Yazarları

Türkiyelileri dışlamaktan vazgeçinHem onlara ihtiyaç duyuyoruz hem de dışlıyoruz. Bu nasıl tezatlıktır ki. Ülkenin nerdeyse %60’ını Türkiye’den ülkemize gelerek buralara yerleşen vatandaşlar oluşturuyor. Ama biz yine bunumuzdan kıl aldırmıyoruz ve bu insanlarla aramıza mesafe koyuyoruz.
Sözüm meclisten dışarı. Bazı iş adamları yıllardır yanlarında çalıştırdığı Türkiyeli vatandaşları dışlamaya başladı.Etnik kökeniniz nedeni ile işten duruyorsanız durum hem vahim hem de üzücüdür.Bugün özel sektörde çalışan binlerce insan var. Bunları yüzdeliğe vuracak olursak birçoğu ya Türkiye vatandaşı ya da 3. Uyruklu insanlar. Yani çoğu yabancı. Gerek turizm sektöründe gerekse inşaat sektöründe oldukça yoğun şekilde KKTC vatandaşı olmayan insanlara rastlamamız mümkündür. Hal böyleyken yabancı çalıştıran birçok iş adamı şimdilerde bu insanları işten durdurmaya ve sırf etnik kökenlerinden dolayı tedbir almaya başladı. Durum gerçekten vahimdir. Türkiye’de yaşanan son olaylar maalesef ülkemizde de etkisini göstermeye başladı. Kimin ne olduğunu bilmediğimiz birçok insan bugün ülkemizde elini kolunu sallaya sallaya gezmektedir. Birçoğu ise ekmek parası derdine düşerek çalışmaya başlamıştır. İşte bu olaylar yaşanana kadar Türkiye vatandaşlarına hiçbir ayrımcılık yapılmazken şimdilerde bazı sektörlerde bu insanlar ayrıştırılmaya başlandı. Hâlbuki unutulan bir şey var. her Türkiye vatandaşının suç işleyecek ya da bir örgüte mensup olacak diye bir kaidesi yok. Ama nedense yargılamadan asanlardanız. Bu ülkeye gelerek ekmek parası derdine düşen, kavurucu sıcağın altında inşaatlarda demir büken, KKTC vatandaşının beğenmediği işleri hiç düşünmeden kabul ederek çalışan insanları dışlıyoruz. Bugün baksanız ne garsonluk, ne ev temizliği, ne bakıcılık yapan ne de inşaatta çalışan KKTC vatandaşı bulamazsınız. Peki neden? Çünkü bizler kibarız. Her işi yapmayız. Ailemizin verdiği harçlıklar bile alacağımız maaşlarla ayni orandadır. Peki, bizler nasıl bu insanları dışlayarak işten atabiliyoruz ki? Biraz vicdan.

Bu insanlar ekmek derdinde… bizler ise bu insanları ayrıştırmaya devam ediyoruz.

Yok böyle bir sistem. Hem bu insanların emek gücünden yararlanacaksınız hem de beğenmeyeceksiniz. Bu demokrasiye de aykırıdır. İnsanlığa da…

Eğer biz kendi içimize kendi dilimizi konuşan insanları kabul etmiyorsak, çözüm olması halinde ayni dili paylaşmadıklarımızı nasıl kabul edeceğiz!

Başa dön tuşu