Türkiye'den Kıbrıs Rum Kesimi'ne 'yangın' tepkisi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
DünyaTürkiye

Türkiye’den Kıbrıs Rum Kesimi’ne ‘yangın’ tepkisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İşte Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkan satır başları;


RUM KESİMİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Bu süreç BM şemşiyesi altında yürütülmektedir. Biz, BM ve 5 ülkeyle bir araya gelip bir çözüme ulaşmak istiyoruz. Bu gecikmenin sorumlusu maalesef Rus kesimidir. Bir ara tek taraflı gaz rezervleriyle attıkları adımlar gibi birçok nedenle bu gecikmenin KKTC değildir, Türkiye değildir. Elbette herşeyden önce Kıbrıs etrafındaki gaz ve petrol rezervleri üzerine Kıbrıs halkının da payı vardır. Tek taraflı karar olmaz.

GÜNEY KIBRIS’TAKİ YANGIN

Biz Yunanistan’da bir deprem yada yangın olduğu zaman yardıma koşan bir ülkeyiz. Herhangi bir ülkede afet yaşandığında da ilk yardım eli uzatan biziz. Biz insani bir yaklaşımla, Rum kesiminde yangın çıkınca ve kontrol altına alınamayınca yardım önerimizi ilettik. Rum tarafı böylesine bir hassas konuda bile avantaj elde etmek istiyor. Türk uçaklarını ve helikopterlerini Rum tarafına indirmek istiyor. Kendisi İstanbul’a geldi, biz misafirperverliğimizi gösterdik. Rum kesiminine diyoruz ki, en azından insani konuları başka yerlere çekmeye çalışmayın.

KKTC Dışişleri Bakanı’nın konuşmasından satır başları;

Rum tarafı ile henüz mutabakatımız yok. Kıbrıs Türklerinin çözmeye çalıştığı Kıbrıs sorunu farklıdır, Kıbrıs Rumlarının çözmeye çalıştığı Kıbrıs sorunu farklıdır. Sorunun tarifinde mutabakat olmalı. Bu mutabakat olmadığı sürece Sayın Ban Ki-mun görüşme yapabilir, gayet doğal. Hakimiyetçi zihniyet devam ettiği sürece Kıbrıs’ta bir anlaşma olması bana göre çok olası görünmüyor. Rum tarafının hakimiyetçi zihniyetini kaybetmesi lazım. Kıbrıs Türkünün kendisine eşit bir halk olduğunu görmesi ve saygı göstermesi lazım, bizi domine etmesi değil.

Kaynak: AjansHaber

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar