DünyaTürkiye

Türkiye’den ABD’ye misilleme

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li bakanların Türkiye’deki mal varlıklarını donduracaklarını açıkladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım kararına yanıt olarak, ABD’li bakanların Türkiye’deki mal varlıklarını donduracaklarını açıkladı.

Erdoğan, “Biz dün akşama kadar sabrettik. Ben de bugün (dün) arkadaşlarıma talimatı yolluyorum. Amerika’nın Adalet ve İçişleri Bakanlarının Türkiye’deki mal varlıklarını donduracağız, varsa” diye konuştu.

Washington, Türkiye’de ev hapsinde bulunan ABD vatandaşı Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması gerekçesiyle iki bakana yaptırım kararı almıştı.

Ankara’da AKP Kadın Kolları Olağan Kongresi’nde konuşan Erdoğan, yaptırımları “saygısızlık” olarak nitelerken, “ABD’nin kararı stratejik ortaklığa yakışmıyor” dedi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“6 kez Amerika’ya girip çıkan Halk Bankamızın Genel Müdür Muavinini tutuklamak suretiyle kalkıp da bizimle bir takasa girme. Benim kalkıp İçişleri Bakanımı, Adalet Bakanımı, Brunson ile ilgili olarak, ‘onu yakından takip etti, ona şöyle yaptılar, böyle yaptılar’ demek suretiyle Amerika’daki mal varlıklarına el koyuyoruz mantığı, mantık değildir.

“Tehdit diliyle ve saçma sapan yaptırım kararlarıyla Türkiye’ye geri adım attıracaklarını sananlar bu ülkeyi de bu milleti de hiç tanımamış.”

“Kaybet-kaybet oyunlarına taraf olmak istemiyoruz”

Öte yandan Erdoğan, ABD ile diplomasi kanallarının ise çok yoğun bir şekilde çalıştığını vurguladı.

ABD’ye “Biz kaybet-kaybet oyunlarına taraf olmak istemiyoruz” mesajın veren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yakında aklın yolundan giderek aramızdaki ihtilaf konularının önemli bir bölümünü geride bırakacağımızı düşünüyorum. Siyasi ve adli ihtilafların ekonomik boyuta taşınması iki tarafa da zarar verir.”

Erdoğan söz konusu bakanların ismini vermezken, yaptırımların görevdeki ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile İçişleri Bakanı Ryan Zinke ya da İç Güvenlik Bakanı Kirstjen’ı hedef alabileceği belirtiliyor.

Kriz nasıl tırmandı?

ABD ile Türkiye arasındaki kriz, Pastör Brunson’ın serbest bırakılmamasına karşılık, Washington’ın hafta içi TC Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yaptırım uygulama kararıyla tırmandı.

Yaptırım kararı sonrası, Soylu ve Gül’ün ABD’deki mal varlıkları donduruldu.

Karar Ankara’nın sert tepkisini çekti, diğer yandan iki ülke arasında diplomatik temaslar sürdürüldü.

Son olarak önceki gün TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Singapur’da ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile görüştü.

Taraflar görüşmenin “yapıcı” geçtiğini söylerken, Pompeo, “Yaptırımlar ne kadar ciddi olduğumuzun göstergesi” dedi.

Pompeo: Türkiye’nin önümüzdeki günlerde Brunson’ı bırakacağını umuyorum

İkili görüşmenin ardından dün Pompeo yeni bir açıklama yaparak, Türkiye’nin önümüzdeki günlerde Pastör Brunson’ı bırakacağını umdukları mesajını verdi.

Singapur’da gazetecilere konuşan Pompeo, “Mevkidaşımla çok yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede Pastör Brunson’ın serbest bırakılarak ABD’ye geri dönmesi için geç bile kalındığını, Türkiye’de tutulan diğerlerinin de aynı şekilde özgür bırakılması gerektiğini söyledim” dedi.

Pompeo “Önümüzdeki günlerde bunun gerçekleşeceğinden umutluyum” diye konuştu.

Çavuşoğlu da görüşmenin ardından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ülkeler arasında görüş ayrılığı olabilir. Biz Türkiye olarak sorunları diplomasi, mütabakatla çözmeyi arzu ettik. Tehditlerle yaptırımlarla hiçbir çözüme varılamayacağını da söyledik. Sorunların çözülmesi için yakın işbirliği içinde kalmaya mutabık kaldık. Birlikte adım atmaya, çalışmaya devam edeceğiz.”

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı