Türkiye'de deprem bölgesinde sel felaketi: Can kaybı 17'ye yükseldi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mart 27, 2023
SürmanşetTürkiye

Türkiye’de deprem bölgesinde sel felaketi: Can kaybı 17’ye yükseldi

türkiye sel felaketi

Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden Şanlıurfa, Adıyaman ve Malatya’da dün etkili olan sağanak yağış sele dönüştü. Şanlıurfa’da 15, Adıyaman’da 2 kişi hayatını kaybetti.

Sağanak Diyarbakır, Mardin ve çevre illerde de su baskınlarına neden oldu.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre deprem bölgesinde önümüzdeki 5 gün boyunca hava yağışlı olacak.

Öte yandan dün tehlikeli anlamına gelen turuncu kod verilen deprem bölgesi için bugün aşırı yağış uyarısı verilmedi.

TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 500 kişilik ekiple arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Şanlıurfa’da şu anda yoğun bakımda 4, serviste 6, acil serviste de 4 vatandaşımız var. Toplam 60 vatandaşımız gelmişti, diğerleri taburcu edildi” dedi.

Soylu, Şanlıurfa’da etkili olan sel nedeniyle şu ana kadar 2 bine yakın ev ve iş yerinde hasar oluştuğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu: Akıl ve bilimle bu sorunları çözeceğiz

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam saatlerinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte sel felaketinin yaşandığı Şanlıurfa’ya gitti.

Abide kavşağındaki çalışmaları inceleyen Kılıçdaroğlu, ülkenin sorunlarını gayet iyi bildiklerini ve bunu çözeceklerini ifade etti.

Kılıçdaroğlu “Eğer bir ülke iyi yönetilirse afetlere karşı dirençli şehirler oluşur. Bu yüzden dirençli kentler yaratmak zorundasınız. Bunları yaratmadığınız zaman siz bu ülkeyi neden yönetiyorsunuz? Nasıl yönetiyorsunuz? Şurada az önce gördük alt geçit yapmışlar. Yahu bir pompayı getirmek için suyu boşaltmak için Allah aşkına saatlerce beklenir mi? Bu nasıl bir yönetim anlayışıdır. Bütün bunların hepsini çözeceğiz. Kim görevini yapıyorsa başımızın üstüne ancak görevini yapmayıp ölümlere yol açan olaylara ortam hazırlıyorsa kimse kusura bakmasın ona da güle güle demek zorundayız. Akılla ve bilimle bu sorunları çözeceğiz. Bunu yapmak zorundayız. Hiç endişe etmeyin” diye konuştu.

Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa Temsilciliği: Felaketin nedeni doğaya yapılan yanlış müdahaleler

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği, yaşanan sel felaketinin ardından yaptığı basın açıklamasında, doğa olaylarının plansızlık ve doğaya yanlış yapılan müdahalelerle felakete dönüştüğünü ifade etti.

Açıklamada “Şanlıurfa merkez özelinde kent makro formunu incelediğimizde kent merkezinden geçen Cavsak deresi, Karakoyun deresi, Mance deresi, Karaköprü-Sırrın deresi ve koruma bandında ki yapılaşmaların depremde yıkım tehlikesi oluşturduğu, sel olayında ise taşkına ve can kayıplarına neden olduğunu, tarım arazilerine konumlanan yatırımların ve yanlış kurgulanan ulaşım kararlarının felakete davetiye çıkardığını gözlemlemiş bulunmaktayız” denildi.

Soylu bölgeyi ziyaret etti

Şanlıurfa’da dün konuşan TC İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sel felaketinde can kaybının Şanlıurfa’da 12’ye yükseldiğini, Adıyaman’daki 2 kişiyle birlikte toplam 14 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Soylu, “5 vatandaşla ilgili arama kurtarma çalışmaları devam ediyor” dedi.

Selden etkilenen illerde hasar tespit çalışmaları başlatıldığı kaydedildi.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Çarşamba günü Adıyaman’ın Tut ilçesinde metrekareye 136 milimetre, Şanlıurfa’ya ise 111 milimetre yağış düştü.

Şanlıurfa’da Tandoğan Mahallesi’nde bulunan Yavuzlar Apartmanı’nın bodrum katındaki dairede 5 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı. Suriye uyruklu oldukları belirtilen bu kişilerin cansız bedeni otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Abide Köprülü Kavşağı’nın alt geçidinden vinç yardımıyla bir hafif araç çıkarıldı. Araçta yapılan incelemede 2 kişinin cansız bedeni bulundu.

Adıyaman’daki sel felaketinde de Tut ilçesinde bir konteyneri su basması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden birinin 1,5 yaşında bir çocuk olduğu açıklandı.

Adıyaman Valisi Numan Hatipoğlu, arama kurtarma çalışmalarının 150’ye yakın kişiyle devam ettiğini söyledi.

Adıyaman’da incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ”Şu anda 25 kilometrelik bir bantta 163 kişilik 10 ekip arama kurtarma yapıyor, dalgıçlar da var. Ama hava ve koşullar çok imkan vermiyor” dedi.

AFAD, polis, jandarma ve belediye ekipleri, su baskını riski yaşanan çadırlarda tahliye çalışmalarını sürdürüyor.

Demirören Haber Ajansı’na göre Şanlıurfa’da dün akşam başlayan sağanak yağışın sele dönüşmesi nedeniyle kentte çok sayıda sokak ve cadde su altında kaldı, ekili tarlalara zarar gördü.

Habertürk televizyonuna konuşan Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, kaybolanlardan ikisinin itfaiye erleri olduğunu, 2 evde polis dalgıçlarının çalışma yürüttüğünü açıkladı.

Kent merkezindeki Abide Kavşağı’nın altında araçlarıyla ilerlemeye çalışanlar ile itfaiye ekibinin de aralarında bulunduğu 6 kişinin sel sularına kapıldığı bildiriliyor.

Şanlıurfalılar su basan evlerini kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalışıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar