Güney Kıbrıs

Türkiye yapıcı oldu


ÇOK FARKLILIKLAR VAR: “Ben bu sefer için umutluyum. Muhtemelen bu doğru zaman. Her iki tarafta da daha olgunlaşmış bir toplum var. Ve genç bir Kıbrıs Cumhuriyeti iken sahip olduğumuz refleksler bugün yok. Bu refleksleri politik olgunluk noksanlığı olarak da düşünebilirsiniz. İkincisi, uzun senelerdir çok şey denedik ve her şey tartışıldı. O yüzden çözümün aşağı yukarı nerede olduğunu biliyoruz.

EN İYİ ÇÖZÜM: Kıbrıs bir Avrupa Birliği üyesi. Ve tüm Kıbrıslıların özgürlüklerine, haklarına saygı gösteren adil bir uzlaşma elde etmek için bu AB üyeliği elimizdeki en iyi araç olabilir. Çok ilginç bir şekilde, bugün Kıbrıs Türk toplumu Avrupa Birliği’ne Kıbrıs Rum toplumuna kıyasla muhtemelen daha ilgili. Kıbrıs pasaportu olan Kıbrıs Türkleri Avrupa’da özgürce dolaşabiliyorlar. Çocuklarını İngiltere’ye okumaya gönderebiliyorlar. Rum toplumu ise 10 yıldır bu şekilde. Buna kıymet vermiyorlar.        

TÜRKİYE DEĞİŞTİ: 2004’teki referandum uzlaşma için kaçmış bir fırsat değildi. Güvenlik, hakkaniyet ve uygulama açılarından Kıbrım Rum tarafının temel gereksinimlerini karşılamıyordu. Çünkü Başbakan Erdoğan, etraftaki herkese, şuna şuna ihtiyacım var, diyordu. Askeri ikna edemiyorlardı. Sonuç olarak ABD ve BM, Türkiye’ye çok fazla (avantaj) verdi. Kıbrıslı Türklere değil, Türkiye’ye. Bu yüzden de olmadı. Bugün asker aynı rolü oynamıyor. Türk pozisyonunun evrim geçirmesine de kısmen bu müsaade etti. Ve biz Türkiye’nin bugün geçmişe göre daha yapıcı olduğuna inanıyoruz. Türkiye bugün kendini askeri bir güç olmada değil, daha çok ekonomik koşullarda, ekonomik anlayış ekseninde yükselen bir güç olarak görüyor.

O SEÇİLEMEZSE DAHA İYİ: Türkiye’deki seçimin, Kıbrıs’ta yaptıklarımıza bir engel olacağını düşünmüyorum. Kıbrıs Türk tarafında da gelecek yıl bir seçim var, doğru.  Ya Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yeniden seçilebilir ki, bugünkü aynı durum. Ya da yeniden seçilemez, muhalefetten başka biri seçilir, daha iyi olur. Daha uzlaşmacı biri olması açısından. Ben süreç için bir risk görmüyorum.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı