Türkiye

Türkiye ve ABD IŞİD’e karşı birleştiDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD'e karşı ortak operasyonlar için ABD ile yürütülen müzakerelerin tamamlandığını ve anlaşmaya imzaların atıldığını açıkladı.
Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada, "Görüşmeler tamamlandı, IŞİD'e karşı operasyonlar yakında başlayacak" demiş, ancak bu açıklama ABD tarafından doğrulanmamıştı. ABD yetkilileri görüşmelerin sürdüğünü söylemişti.Çavuşoğlu bu farklı açıklamalarla ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Dün yaptığım açıklamada Türkiye ve ABD ortak mutabakatının bir parçası olarak özel operasyonlara ilişkin teknik detaylara dair müzakerelerin tamamlandığını söylemiştim. Bu doğru bilgiydi. O açıklamamdan sonra o müzakere metni de Türkiye ve ABD yetkilileri tarafından imzalandı. Ben görüşmelerin tamamlandığını söyledim, imzaların atıldığını söylemedim. Belki ABD'li sözcüler imzaların atılmadığına vurgu yaptı. Belki saat farkından dolayı böyle bir açıklama yaptılar."

Çavuşoğlu "Bundan sonraki teknik konular, operasyonların ne zaman başlayacağı gibi konular askeri makamların konuşacağı konulardır" dedi.

Kaynak: Al Jazeera

Başa dön tuşu