Türkiye Cumhuriyeti 89 yaşında - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Şubat 22, 2024
Türkiye

Türkiye Cumhuriyeti 89 yaşında

Türkiye Cumhuriyeti 89 yaşında

Kutlamalar kapsamında ilk tören, Anıtkabir'de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı Anıtkabir'i ziyaret etti. Tören saat 08.45'te devlet erkanının Aslanlı Yol'un başında yerini almasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki heyet Aslanlı Yol'dan yürüyerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçti.


Gül'ün, Ulu Önderin mozolesine, üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan kırmızı beyaz karanfillerden oluşan Türk bayrağı motifli çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı

Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Bu sırada Gül, kendisine sevgi gösterisinde bulunan öğrencilere el sallayarak karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

''Aziz Atatürk; bugün önderliğinizde yüce milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yıl dönümünü coşku içinde idrak ediyoruz. Her alanda kapsamlı dönüşümler gerçekleştiren, demokrasisini olgunlaştıran, insan hak ve özgürlükleri konusunda büyük mesafeler alan, ekonomisini güçlendiren, yapısal reformları sürdüren bir ülke olmanın gururuyla huzurunuzdayız.

Cumhuriyetimizi nitelikleriyle korumak ve yüceltmek, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için vargücümüzle çalışıyoruz. Geçen 89 yılda kat ettiğimiz mesafe, Türkiye'nin, yarınları öncü bir ülke ve cazibe merkezi olarak kucaklayacağının da işaretidir.
Cumhuriyet bayramında millet olarak hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.''

Gül'ün, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptı.

Anıtkabir'deki törene, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, yüksek yargı mensupları, milletvekilleri, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan da katıldı.

Çankaya Köşkü'nde kutlamaları kabul etti

Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Çankaya Köşkü'nde kutlamaları kabul etti. Törenler, Atatürk Kültür Merkezi'ndeki geçit töreniyle devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü'nde resepsiyon verecek.

İstanbul'da kutlamalar

Kutlamaları kapsamında İstanbul'da Vatan Caddesi'nde resmi geçit töreni yapıldı.
Tören, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın araç üzerinden halkın bayramını kutlamasıyla başladı.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ''Tüm gücümüzle milli bütünlüğümüzü koruyarak, gerçek anlamda demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olmanın gereklerini yerine getirmekten hiçbir zaman vazgeçilmeyecektir. Büyük önderimizin bütün çağ ve zamanları kapsayan evrensel ilkeleri ve emanetini koruyacak olan gençlik, Cumhuriyetimizin en büyük güvenceleridir'' diye konuştu.
Törene büyük ilgi gösteren vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla Vatan Caddesi'nin tören için ayrılan kısımlarının kenarlarını doldurdu.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında akşam da İstanbul Boğazı'nda havai fişek, ses ve ışık gösterisi yapılacak.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar