Türkeş muhalefetin nabzını tuttu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Aralık 11, 2023
Kıbrıs

Türkeş muhalefetin nabzını tuttu

tuğrul-türkeş

Türkiye Başbakan Yardımcısı Türkeş, Melis içi ve dışından 5 muhalefet partisinin başkan ve temsilcileriyle büyükelçilikte görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, 5 siyasi partinin başkan ve temsilcileriyle TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nde ayrı ayrı bir araya geldi.
Türkeş, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ile Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Meclis’te temsil edilmeyen Halkın Partisi (HP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP -YG) yetkililerini kabul etti.
Türkeş’in ilk görüşmesi dün saat 14.00’te Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay ve parti temsilcileri ile oldu.

Türkeş: Genel havayı öğrenmek için siyasi partilerle görüşüyoruz
1 saat süren görüşme sonrasında kısa bir açıklama yapan Türkeş, önceki gün geldiği KKTC’de gerçekleştirdiği resmi temaslara işaret ederek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Hüseyin Özgürgün’le görüştüğünü anımsattı.
Türkeş, müzakerelerin Birleşmiş Milletlerin (BM) talebi doğrultusunda bu ay sonunda Cenevre’de yeniden başlayacağını kaydederek, “Müzakere öncesinde Kıbrıs’taki genel havayı, farklı siyasi partilerin konuya nasıl baktığını öğrenmek için görüşmeler yapıyoruz” dedi.
Türkeş, Kıbrıs’taki genel sorunlarla ilgili de konuşulacağını belirtti.


Özersay: Sağlıklı diyaloğun gerekli olduğu bir dönemden geçiyoruz
HP Genel Başkanı Kudret Özersay, Türkiye ile gerek Kıbrıs müzakereleri gerekse diğer konularda diyalog halinde olunduğunu söyleyerek, “Sağlıklı diyaloğun gerekli olduğu bir dönemden geçiyoruz” dedi.
İsviçre ‘deki görüşmenin öncesinde Halkın Partisi olarak görüşlerini, düşüncelerini, bazı konulardaki kaygılarını Tuğrul Türkeş ile paylaştıklarını söyleyen Özersay, “Önümüzdeki dönemde de sağlıklı bir diyaloğun önemli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Görüşmede, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ile Büyükelçilik Müsteşarı Mehmet Apak da hazır bulundu.

Görüşmeler birer saat sürdü

Türkeş, hem siyasi partilerle hem de Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile görüştü. Ayrı ayrı gerçekleşen görüşmeler 5 saatin sonunda tamamlandı.

Türkeş, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilmeyen, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı ve Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP -YG) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ile görüştü.

Her parti ile görüşme yaklaşık 1 saat, Türkeş-Ertuğruloğlu görüşmesi ise yarım saat sürdü. 14.00’te başlayan görüşmeler 5 saat sürerek 19.00’da tamamlandı. Görüşmenin başında açıklamada bulunan Türkeş, Cenevre öncesi farklı siyasi partilerin müzakerelerle ilgili görüşleri dinlemek istediklerini; ülkedeki diğer sorunların da konuşulacağını belirtmişti. TC Başbakan Yardımcısı Türkeş’e görüşmede, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Elçi-Müsteşarı Mehmet Apak, Mecliste temsil edilen partilerin başkanlarına milletvekilleri, diğer siyasi partilerin başkanlarına da parti yetkilileri eşlik etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar