Türk Kadının Cenazesini Yaktılar!

21 Haziran 2013 Cuma | 12:46
Türk Kadının Cenazesini Yaktılar!

Türk vatandaşı bir kadının cenazesi geçtiğimiz hafta, Schwaebisch Hall’de yakıldı. Yerel bir gazetenin olaya yer vermesinin ardından Stuttgart Başkonsolosu M. Türker Arı, söz konusu gazeteye yaptığı açıklamada haberi, “Bizim bilgimiz ve onayımız olmadan yakıldı.” ifadeleri ile doğruladı.

Türk vatandaşı kadının yakılmasını Waiblingen Belediye Başkanı Martin Staab da doğruladı. Başkan Staab, 1965 doğumlu kadının, Mayıs ayında evinde ölü bulunduğunu, ölen kadının manevi kızına ulaşıldığını ve kızın belli bir süre sonra ilgilenmemesi üzerine durumun belediyenin idari bölümüne intikal ettiğini açıkladı.

DİNSİZ DİYE KAYDEDİLMİŞ

Staab, “Ölen kadının belediyeye ikametgâhı bildirilirken, ‘dinsiz’ olarak kaydedilmiş.” dedi. Belediye başkanı, morgdan bir hafta ek süre alındığını ve cenazenin bekletildiğini de ifade etti. Başkan Staab, “Böyle bir durumda Türk Başkonsolosluğu’na haber verilmeliydi. Maalesef bu konuda hata edilmiş.” ifadelerini kullandı.

VASİYETİ YOK İSE

Almanya’da teamüllere göre, kimsesiz bir yabancı ülke vatandaşı öldüğünde yakınları yok ise o ülkenin konsolosluğuna bilgi verilmesi gerekiyor. Bir kişinin defin konusunda herhangi bir vasiyeti yok ise yakınları, cenazenin Almanya’da ya da kendi ülkesinde defnedilmesine karar verebiliyor.

MAALESEF DOĞRU

Stuttgart Başkonsolosu Arı, olayı duyduklarında araştırdıklarını ve olayın doğru olduğunu öğrendiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Bir vatandaşımızın yakılarak defnedildiği bilgisini aldıktan sonra olayı araştırdık ve maalesef doğru olduğunu tespit ettik.

Bunun üzerine tepkimizi yazılı olarak Eyalet İçişleri Bakanı Reinhold Gall’a ifade ettim. Uyum Bakanı Bilkay Öney’i de bilgilendirdim.

Ölen vatandaşlarımız hakkında, diplomatik ve konsüler teamüller ve yerleşik usuller gereği ivedilikle başkonsolosluğumuza bilgi verilmesi gerektiğinin eyaletteki tüm ilgili kurum ve kuruluşlara hatırlatılmasını rica ettim.

Dinimize göre yakılarak defnin mümkün olmadığını vurguladım. Eyalet makamlarından henüz bir yanıt almış değiliz. Bu konudaki uygulamaları yakından takip ediyoruz.”