Türkiye

Türk ilaç devine büyük şok
Şirket hayali depolara ilaç satışı yapmış gibi gösterip şirketten aylardır prim aldığı iddiasıyla 300 kişinin işine son verdi. Çalışanlar ise ‘Tazminatımızı vermemek için böyle bir iddia icat ettiler’ diyor

GEÇTİĞİMİZ günlerde ‘düşük kaliteli ilaç üretimi’ konusu ile gündeme gelen Abdi İbrahim, şimdi de işten çıkarılan 300’e yakın ilaç mümessili ile gündemde. Tazminatları ödenmeden iş kanununun 25. maddesi kapsamında çalışanların sözleşmeleri ‘hayali ilaç satışı’ yaptıkları gerekçesiyle feshedildi. İşten çıkarılan 300 çalışanın neredeyse tamamını ilaç mümesilleri oluştururken, bazı bölge müdürlerinin de ‘iş takiplerini yerine getirmedikleri’ gerekçesiyle işlerine son verildi.
Konu ile ilgili Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Abdi İbrahim’in Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, yaklaşık 300 ilaç mümessilinin hayali satış yaparak, şirketten haksız prim kazandığını iddia etti. İşten çıkarılanlar için Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten Barut, “Bu işi yapanlar ağır cezada yargılanacak. Sonuçta kurdukları sistemle organize bir suç işlediler” dedi.

HAYALİ SİPARİŞ

Hayali ilaç depolarından, hayali ilaç siparişi verilerek ilaç mümessillerinin Abdi İbrahim’den haksız prim elde ettiğini ifade eden bir sektör yetkilisi şu bilgileri verdi:
“Kurulan sistemde genelde prim usulü çalışan ilaç mümessilleri, daha fazla kazanabilmek için hayali bir depo oluşturmuş. Bu depoya sözde ezcanelerden sahte siparişler yapılmış. Hayali depo tarafından kesilen sahte faturalar, dünyadaki ilaç satış rakamlarını takip eden IMS firmasına gönderilmiş. IMS firması da gelen sahte faturaları, ilacı üreten firmaya raporlamış.  İlaç firması da bu rakamları baz alarak ilaç mümessillerine prim ödemesi yapmış. Bu sistemi uygulayanlar hayali depoları ‘merdivenaltı depo’ olarak adlandırıyor. Böylece ilaç firmasından haksız kazanç elde ediyorlar.”
Kurulan sistemin kısa sürede anlaşılmasının mümkün olmadığını dile getiren yetkili, “Piyasada çok ilaç var. Hatta her ilacın değişik özelliklikte pek çok versiyonu bulunuyor. Şirketlerin bu kadar çok veriyi takip etmesi, sahte işlemleri algılayabilmesi uzun sürebiliyor” diye konuştu.

TAZMİNAT VERMEMEK İÇİN

İşten çıkarılanlar arasında bulunan ve şirkette yaklaşık 3-4 yıldır çalıştığını söyleyen bir ilaç mümessili ise tazminat vermemek için bu sistemin ortaya atıldığını ifade etti. 1500 çalışanı bulunan firmada neredeyse bütün ilaç mümessillerinin işten çıkarıldığını belirten eski çalışan, “Yaklaşık 2 ay önce bazı ilaç mümessillerini doktor ziyaretlerini az yaptıkları gerekçesiyle tazminatsız olarak işten çıkardılar. Şimdi de hayali satışları gerekçe göstererek mümesillerin işlerine son veriyorlar. Bölge müdürlerini de satışları denetlemedikleri için işten çıkardılar. Ancak yapılan satışları bölge müdürleri göremiyor. Rakamları bir tek IMS ve üst düzey şirket yetkilileri görüyor. Madem hayali satış var depolarından çıkmayan ilaçların primini neden ödüyorlar” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK FİRMADA İŞTEN ÇIKARMALAR OLACAK

Konuyu sağlık bakanlığı’na da bildirdiklerini söyleyen Nezih Barut, “Bundan sonra bu konu ile ilgili işten çıkarma olmayacak. Ancak sıra diğer şirketlerde bir çok ilaç firmasında bu konudan dolayı işten çıkarmalar başlayacak” dedi. Abdi İbrahim CEO’su Süha Taşpolatoğlu da, “Sistemi biz de tam çözemedik. Araştırma yaparken rakamların tutarsız olduğunu gördük. Yaptığımız araştırma sonucunda bu sistem karşımıza çıktı. Çalışmaları başlattık. İşin içinde olanların da işlerine son verdik” dedi.

İŞÇİLER EYLEM HAZIRLIĞI İÇİNDE

İŞTEN çıkarılan bir başka çalışan ise şunları aktardı: “Şirket içinde neredeyse bir mahkeme kurdular. Resmen sorgulandık. Bizi hırsızlıkla suçladılar. Hakkımızı aramak için biz de hukuki yollara başvurduk. İşten çıkarılanlar olarak eylem yapmaya hazırlanıyoruz. Gerekirse şirketin önünde yatacağız ve eylemi sürdüreceğiz.” Kendilerine konu ile ilgili pek fazla açıklama yapılmadığını ifade eden eski çalışan, “Şirket yetkilileri işten çıkarılanlara hayali depolar ve faturalar bulduğunu söyledi. 300 çalışanın da bu işin içinde olması mümkün değil. Ancak herkesi aynı suçlama ile işten çıkardılar” dedi.


Başa dön tuşu