Dünya

Türk gencini öldüren Alman polisine protesto


Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) üyeleri, Almanya'nın Holzminden kentinde üniversite öğrencisi Emrah Kara'nın özel harekat polislerince silahla öldürülmesini protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi.
Emrah Kara'nın öldürüldüğü evinin önünde DİTİB organizasyonunda toplanan grup, ellerinde döviz ve pankartlarla Holzminden polis merkezi önünde kadar yürüyüş yaptı.DİTİB Holzminden Derneği Başkanı Ümit Bayer, polis merkezi önünde yaptığı basın açıklamasında, Kara'nın beş yıl önce üniversite eğitimi için annesi ve kız kardeşi ile kente geldiğini, kimseye zarar verebilecek bir yapıda olmadığını söyledi.

Kara'nın şizofren hastası olduğu ve ilaç tedavisi gördüğünü anlatan Bayer, ailesinin, yan etkilerinden korktuğu için ilaç kullanmayı bırakan Emrah'ın tedavisi için doktordan, daha sonra da polisten yardım istediğini ifade ederek, "Emrah, korktuğu için kimsenin yanına yaklaşmasına izin vermedi. Emrah'ın elindeki mutfak bıçağı nedeniyle özel kuvvetler olaya müdahil oldu. Emrah'ın ailesi polise güvendi, yardım çağırdılar ve bunu canı ile ödediler" dedi.

Emrah'a yapılan davranışın doğru olmadığını anlatmak, benzer olayların yaşanmasını engellemek için yürüyüş düzenlediklerini belirten Bayer, "Bu sadece bir protesto yürüyüşü değil, hem Emrah kardeşimizi anmak, hem de Türk toplumuna mensup bireyler olarak bir mesaj vermek istiyoruz. Amacımız yargıyı etkilemek değil. Sadece yaşanan olayın yanlış olduğunu tartışarak, Türk toplumu olarak doğruları görmek istediğimizi ve Alman yasalarına güvendiğimizi  hatırlatmak istiyoruz" diye konuştu.

Dr. Chaled Chanimo'nun, şizofren hastaları ile nasıl iletişim kurulması gerektiği hakkında bilgi vermesinin ardından eyleme katılanlar Holzminden polis merkezinin önüne yanlarındaki çiçek, döviz ve pankartları bırakıp dağıldı.

Başa dön tuşu