Tüpgaza okkalı zam!

3 Ekim 2013 Perşembe | 10:39
Kıbrıs Town Houses

Tüp gazın fiyatı 2.75TL zamlanarak 38.5 TL’den 41.25 TL’ye yükseldi. Yaklaşık yüzde 7 oranındaki zam sivil toplum örgütlerinin tepkisini çekti: CTP-DP hükümeti de UBP’nin izinden gidiyor…

KTAMS: Toplum adına kınıyoruz!

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) tüp gaza yapılan zam nedeniyle hükümete tepki gösterdi.

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan yaptığı yazılı açıklamada, Ulusal Birlik Partisi hükümeti döneminde toplumun alım gücünün açlık seviyesine düştüğünü söyleyerek,  “Halkın büyük umutlarla iktidara getirdiği” Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler- Demokrat Parti Ulusal Güçler (CTP-BG/DP-UG) hükümetinin, kış öncesi tüp gaza yüzde 7 oranında zam yapmasını toplum adına kınadıklarını söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası hiçbir açıklama yapılmamasının şeffaflık adına kabul edilebilir bir durum olmadığını kaydeden Bengihan, Geçiş Hükümeti döneminde yapıldığı gibi her Bakanlar Kurulu toplantısından sonra halkın bilgilendirilmesini talep etti.

“Unutulmamalıdır ki bu toplum UBP Hükümetini halk ve emek düşmanı uygulamalarından dolayı sandığa gömmüştür” diyen Bengihan, sendikanın olarak hükümetten, emekçilerin ve halkın yaşam kalitesini yükseltecek kararlar almasını beklediğini kaydetti.

HÜR-İŞ: Zam geri alınsın!

Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş), tüp gaza yapılan yüzde 7.14’lük zammın geri çekilmesi çağrısında bulundu.

Hür-İş tarafından yapılan açıklamada, “Tüp gaza yapılan zammı protesto eder geri alınmasını talep ederiz” dendi.

Evlerde kullanılan 10 kiloluk tüp gazın 38.5 TL’den 41.25 TL’ye çıkarılması eleştirilen açıklamada, “dünyada gaz fiyatlarında ve dövizde artış yokken tüp gaza yapılan zammın kış girişi aileleri zor duruma düşüreceği” savunuldu.