Dünya

Tunus’ta müze saldırısında 9 tutukluTunus Başbakanı Habib Essid'in sözcüsü, dün Bardo Müzesi'ne yapılan ve 23 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili dört kişinin, saldırganlarla bağlantılı oldukları iddiası ile tutuklandıklarını söyledi. Daha sonra beş kişinin daha tutuklandığı, tutuklamaların sürdüğü belirtiliyor.
Yetkililer dün öldürülen iki saldırgandan birinin (Yassine Laabidi) ülkenin istihbarat servislerince bilindiğini açıkladı. Saldırı sonrası iki İspanya vatandaşı ve bir müze çalışanının da geceyi müzede saklanarak geçirdiği ortaya çıktı. Bu kişilerin saldırının sona ermemiş olabileceğini sandıkları belirtiliyor.
ASKERLER SOKAKTA
Saldırının ardından Tunus'un büyük kentlerinde güvenlik önlemleri artırıldı. Askerler de sokaklarda devriye gezecek. Tunus Cumhurbaşkanı Sibsi, büyük şehirleri Tunus ordusunun koruması kararını aldı. Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, söz konusu kararın Tunus ordusu yetkilileriyle yapılan toplantı sonrasında alındığı belirtildi.TURİZM ŞİRKETLERİ TURLARI İPTAL EDİYOR
Öte yandan, bazı turizm şirketleri de dünkü saldırı sonrası ya Tunus'taki faaliyetlerini askıya aldı ya da ülkedeki tur güzergahlarını değiştirdi. Yolcuları saldırıya uğrayan İtalya merkezli Costa Crociere şirketi tüm Tunus turlarını askıya aldığını açıkladı. İngiliz turizm şirketleri Thomson ve First Choice da, başkent Tunus'u tur güzergahlarından çıkardıklarını duyurdu. Üç şirket de kararlarını önümüzdeki günlerde ülkedeki duruma göre gözden geçirecek.

Başa dön tuşu