Dünya

Tunus Meclis Başkanı Gannuşi: Cumhurbaşkanı ülkeyi felakete sürüklüyorTunus Meclis Başkanı Gannuşi, ülkedeki darbeyle ilgili TRT Arabi’ye konuştu. Gannuşi, “Cumhurbaşkanı’nın kararını reddediyoruz. Kays Said ülkeyi felakete sürüklüyor” dedi.

Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi, ülkedeki darbeyle ilgili TRT Arabi’ye konuştu.
“Kays Said ülkeyi felakete sürüklüyor”Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said’in Başbakanı görevden alması ve Meclisin yetkilerini dondurmasını bir kez daha darbe olarak nitelendirdi.

Gannuşi, “Askeri yönetim ülke için iyi bir şey yapamaz. Cumhurbaşkanı’nın kararını reddediyoruz. Halk darbeyi reddetti, darbeye destek verenlerin sayısı fazla değil. Kays Said ülkeyi felakete sürüklüyor” dedi.

“Darbelere karşı tutumumuz biliniyor”

Tunus’un tarihi boyunca sadece bir kez darbeye sahne olduğuna dikkat çeken Gannuşi, Tunus ordusunun bir darbe zihniyetine sahip olmadığını savundu.

Gannuşi, Cumhurbaşkanı Said’in kendisiyle istişare ettiği iddiasını yalanlayarak, “Böyle bir istişare olmadı. Ülkedeki olağanüstü halin uzatılmasıyla ilgili 2 ayda bir istişare düzenliyoruz. Ancak toplantıda alınacak kritik kararlarla ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.”

Darbe haberini alır almaz sokağa çıktığını belirten Gannuşi, şunları söyledi:

“Arkasındaki taraf kim olursa olsun darbelere karşı tutumumuz biliniyor. Tunus’ta bir darbe olursa hemen sokağa çıkmamız gerektiğini biliyorduk. Türkiye’deki darbe girişiminden aldığımız ders da tam olarak buydu. Bundan dolayı haberi alır almaz sokağa çıktık. Meclis binasına gidince Parlamento kapısının kapalı olduğunu gördük.”

Başa dön tuşu