Dünya

Trump’ın vergi bilgileri basına sızdı


ABD Başkanı Trump’ın 2005 yılında 152 milyon dolar gelir beyan etmesine rağmen vergisini düşükten ödediği ortaya çıktı. Beyaz Saray iddialara yanıt olarak, “Bu belgeyi yayınlamak illegal” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2005 yılında 152 milyon dolardan fazla gelir beyan ettiği ve buna mukabil 38 milyon dolar federal gelir vergisi ödediğine ilişkin bir belge ortaya çıktı.

Trump’ın 2005 yılına ait vergi bilgileri ilk olarak Amerikan MSNBC kanalında yayınlanan “The Rachel Maddow Show” adlı programda Pulitzer ödüllü gazeteci David Cay Johnston tarafından açıklandı.

Johnston’ın açıkladığı iki sayfalık vergi belgesinde, Trump’ın 2005 yılında 152 milyon doları aşkın gelir beyan ettiği ve bu miktarın yaklaşık yüzde 24’üne tekabül eden 38 milyon dolar federal gelir vergisi ödediği görülüyor.

2005 yılında ABD vatandaşları ise ortalama yüzde 27,4 oranında vergi ödemişlerdi. Buna göre 150 milyondan fazla kazandığını açıklayan Donald Trump 2005 yılında ortalama bir Amerikan vatandaşından oransal olarak daha az vergi ödedi.

Ayrıca Donald Trump’ın bu paranın sadece 5 milyon dolarını normal vergi olarak ödediği geri kalan 33 milyon dolarını ise ABD’de uygulanan fiili ödenen vergi (effective tax) kapsamında yatırdığı belirtildi. Donald Trump seçim kampanyası döneminde zenginlerin vergi kaçırmasını engellemek için çıkartılan bu vergiyi kaldıracağını söylemişti.

BEYAZ SARAY: “BU BELGEYİ YAYINLAMAK İLLEGAL”

Belgenin kendisine posta yoluyla programı adına gönderildiğini belirten Cay’in programının yayınlandığı dakikalarda Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, bir Amerikan vatandaşının vergi belgesinin yayınlanmasının “illegal” olduğuna vurgu yapıldı.

Söz konusu belgenin gerçek olduğunun kabul edildiği açıklamada, “Bu sayfalar ancak Donald Trump’ın şirketine, ailesine ve çalışanlarına karşı ‘yasal gerekliliğin üstünde vergi ödememe sorumluğunu’ taşıyan dünyanın en başarılı iş adamlarından biri olduğunu ispatlıyor” ifadesi kullanıldı.

Amerikan kamuoyunda uzun tartışmalara neden olan Trump’ın ödediği vergilerle ilgili bu belge hakkında “eski emlak milyarderi”nin ne söyleyeceği merakla bekleniyor.

Seçim kampanyasında vergi iadelerini açıklamayacağını ifade eden Trump, daha sonra bu bilgileri hakkındaki maliye denetimleri bitince açıklayacağını dile getirmişti. Buna karşın başkanlığı devralmasından kısa bir süre sonra danışmanlarından Kellyanne Conway, Trump’ın bu konudaki fikrini değiştirdiğini ve vergi iadelerini açıklamayacağını belirtmişti.

ABD’de başkan adaylarının seçimlerden önce vergi iadesiyle ilgili belgelerini kamuoyuyla paylaşmaları konusunda yasal bir zorunluluk bulunmamasına rağmen 1976 yılından bu yana tüm adaylar seçimlerden önce vergi beyannamelerini açıklamıştı.Başa dön tuşu