AmerikaDünya

Trump’ın iki yetişkin çocuğu oy kullanamayacak

ABD’de bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerimde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olabilmek için yarışan emlak milyarderi Donald Trump’ın çocukları oy kullanamayacak.

ABD’de bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerimde özellikle Müslüman karşıtı sözleriyle dikkati çeken Donald Trump’ın 32 yaşındaki Eric ve 34 yaşındaki Ivanka adlı çocukları, 25 Mart’a kadar kayıt yaptırmadıkları için 19 Nisan’da New York’ta yapılacak ön seçimlerde oy kullanarak babalarına destek veremeyecekler.

ABD basınına konuya ilişkin açıklama yapan Trump, çocuklarının çok üzgün olduğunu ve kuralı bilmedikleri için bu fırsatı kaçırdıklarını söyledi.

Trump’ın, “Müslümanların ABD’ye alınmaması” yönündeki çağrısı ciddi tepkilere yol açmasına rağmen, sürpriz yükselişi devam ediyor.

Donald Trump

Donald Trump kimdir?

Donald Trump, gökdelenleri ucuza kapatma yeteneğiyle on yıl içinde dünyanın en büyük emlâk satıcılarından biri haline geldi.

Donald Trump, 14 Haziran 1946 tarihinde Queens, New York, ABD’de doğmuştur. Büyükannesiyle büyükbabası Almanya, Baden’den ABD’ye göç etmişlerdir. Babası Fred Mesih Trump’dur.

1963 yılında derslerinin kötülüğünden liseden bitirmeden ayrılmak zorunda kaldı. Ardından Askeri okulda okudu. 1968’den sonra Pennsylvania’daki Wharton Institute’de işletme bilimleri eğitimi gördü. Emlakçılık yapan babasının yanında getir götür işlerinde çalışmaya başladı.

Donald Trump, yaptığı ilk işi; 1973 yılında inşa ettirdiği New York’ta 290 dairelik 18 katlı bir gökdelendir. Yaptığı işlerdeki avantajı projelerinin tümünde yaptığı gibi, finansmanı devletten sağladığı vergi indirimi ve diğer ayrıcalıklarla (örneğin inşaat arazisinin kendisine ucuza bırakılması gibi) garanti altına almasıdır.

1975 yılında 10 milyon dolara, Grand Central Station’a (Büyük Merkez Garı) bitişik olan harabe halindeki Commodore otelini satın aldı. 1.400’den fazla odası olan bir lüks otele dönüştürmeyi planladığı bu yerin, belediyeden sağladığı desteğin yanı sıra, % 50’sini 100 milyon dolar karşılığı Hyatt Oteller Zincire sattı. Bu işten 90 milyon dolar kazanç sağladı. 1980 yılının Eylül ayında açılan Grand Hyatt Oteli çok kısa bir sürede New York’un belli başlı adresi haline geldi.

Bunun ardından başka yatırımlar gelince “New York’u yenileyen adam” olarak ün saldı. 1983 yılında çok sayıda mağazayı barındıran “Trump Tower” adlı bina onun için prestij projesi oldu.

1988 yılında 420 milyon dolara “The Plaza Hotel”i satın aldı.

Donald Trump, kendi havayolları şirketini kurabilmek amacıyla iflas halindeki Eastern Airlines havayollarının uçak filosunu (37 adet Boeing 727’yi 350 milyon dolara) satın aldı.

1990 yılında New Jersey, Adantic City’de “Tac Mahal” adında Otel-Casino inşa ettirerek kumarhane işine de girdi. O yıllarda serveti 4 milyar dolar olarak bilinmekte idi.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı