Dünya

Trump: Maduro’ya darbe girişimi hakkında bir şey bilmiyorum, biz yapsaydık işgal olurdu


Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun 3 Mayıs’taki sızma ve darbe girişiminin emrini vermekle suçladığı ABD Başkanı Donald Trump’tan yanıt geldi.

Fox News’a konuşan ABD Başkanı Donald Trump, haftasonunda Venezüella’ya sızıp Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu devirme girişimi başarısızlığa uğrayan ABD’li paralı askerlerin gerisinde kendi yönetiminin olduğuna dair suçlamaları reddetti.Maduro’nun sosyalist yönetimini devirme niyetini gizlemeyen Trump, ancak bu çapta bir operasyona bu kadar küçük bir grupla kalkışmayacağını ifade etti.

‘Ben yaparsam farklı olur’

ABD Başkanı “Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum. Bence hükümetin bununla hiçbir ilgisi yok ve neler olup bittiğini öğrenmem lazım” diyerek ekledi:

“Biz Venezüella’da bir şey yaparsak bu şekilde olmaz. Biraz farklı olur. Ona işgal derler.”

‘General George Washington tarafından komuta edilmediği aşikar’

Silvercorp isimli ABD’li özel güvenlik şirketinin paralı askerlerinin başını çektiği denizden sızma girişimi “Venezüellalılar ve diğer ülkelerden insanlardan oluşan haydut bir grup tarafından düzenlenmiş, iyi bir saldırı değil” sözleriyle eleştiren Trump, şöyle bir espri de yaptı:

“Plajdaki görüntüleri gördüm. General George Washington tarafından komuta edilmediği aşikardı.”

ABD’li paralı askerin itirafı Venezüella televizyonunda yayımlandı

Haftasonunda Venezüella’ya denizden sızmaya çalışırken yakalanan grup içindeki eski bir ABD askerinin ‘itiraf’ video yayımlanmıştı.

Luke Denman isimli eski ABD Özel Kuvvetler askeri, Silvercorp için çalıştıklarını, Caracas Havaalanı’nın kontrolünü ele geçirmek ve Maduro’yu uaçağa koyup ABD’ye kaçırmakla görevlendirildiklerini, emri Trump’ın verdiğini söylemişti.

213 milyon dolarlık darbe anlaşması

The Washington Post gazetesinin bugün yayımladığı bir belge de ABD destekli Venezüellalı sağcı muhaliflerin lideri Juan Guaido’nun Silvercorp ile 213 milyon dolarlık anlaşma müzakere ettiğini, anlaşmanın Venezüella’nın işgali ve Maduro’nun devrilmesini içerdiğini ortaya koydu.Başa dön tuşu