Dünya

Trump kişisel servetini Harvey Kasırgası için döktü


Geçen Cuma gününden beri etkisini gösteren ve Çarşamba günü hafifleyen Harvey Fırtınası’na destek kampanyası hız kazandı. Teksas’ın büyük bölümünü vuran ve ABD’nin en büyük dördüncü kenti Houston’ı sular altında bırakan fırtınada ilk belirlemelere göre en az 39 kişi hayatını kaybetmiş onlarca insan kaybolmuş ve onbinlerce insan evini terk etmek zorunda kalmıştı.

Teksas eyaletinin birçok bölgesinde sele neden olan Harvey Fırtınası’nın zararını karşılamak için oluşturulacak fona, ABD Başkanı Donald Trump’ın kişisel servetinden 1 milyon dolar yardım yapacağı açıklandı.

AP haber ajansı, fırtına ve selden zarar gören bölgelere yardım için Beyaz Saray’ın Kongre’den 5.9 milyar dolar fon talep edeceğini duyururken Teksas Valisi Greg Abbott, eyaletin 125 milyar dolardan fazla yardıma ihtiyaç duyabileceğini belirtmişti. Bölgeyi ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 311 bin kişinin afet yardımından faydalanabilmek için başvuruda bulunduğunu açıklarken işin zor kısmının insanların tekrar evlerine geldiğinde yaşanacağını vurguladı.

Fırtınanın getirdiği aşırı yağışlar nedeniyle Teksas’ta yaklaşık 780 bin kişiye evlerini terk etmeleri talimatı verilmişti. Bunlara ek olarak 980 bin kişi de kendi kararlarıyla evlerini terk etti.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı