Güney Kıbrıs

TROYKA Yarın Denetime Başlıyor 
Fileleftheros gazetesi “Bankalar Sorgu Altında” başlığıyla manşetten verdiği haberinde, Troyka temaslarında, para-finans sektöründeki durumun “ana menü” olduğunu yazdı.Heyetin hali hazırda Güney Kıbrıs’a gitmeye başladığını belirten gazete, yarın Rum Maliye Bakanı Haris Georgiadis ve Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis ile görüşerek işbaşı yapacağını kaydetti.

Kıbrıs Bankası’nın yeniden yapılandırma planının görüşmelerin gündeminde en üst sırada bulunmasının beklendiğini, kredi kurumunun uzun süreli sürdürülebilirliğini güvence altına alacak 2013-2017 bütünlüklü yeniden yapılandırma planının sunulması gerekeceğini aktaran gazete, kısacası programın başarı derecesini belirleyecek Kıbrıs Bankası ve ekonominin gidişatının değerlendirileceğini yazdı.

“BANKALAR KIBRIS ELLERİNDE KALMALI”

Öte yandan Alithia gazetesine göre Rum Başpiskopos İkinci Hrisostomos, dün yaptığı bir konuşmada “Kıbrıs Bankaları Kıbrıs ellerinde kalması gerekir” dedi.

Kilisenin, yüzdesiyle ilgilenmediğini belirterek, bu halka, bu ülkeye hizmet edilmesini istediğini ifade eden Hrisostomos, 25 değil de 15’e sahip olursa kiliseye hiçbir şey olmayacağını söyledi.

Hrisostomos, özellikle bir Kıbrıs bankasının desteklenmesini ve yabancı güçlerin bunu zapt etmesine izin verilmemesini istediklerini vurgulayan Hrisostomos, 1974’te tüm yabancı bankaların gittiğini, sadece Kıbrıs Bankası’nın kaldığını ve tüm göçmen halkını desteklediğine dikkat çekti.

KIBRIS RUM EMEKLİLER BİRLİĞİ GÜNEY KIBRIS ÇAPINDA PROTESTO ETKİNİLKLERİ DÜZENLEYECEK

Haravgi gazetesi ise Kıbrıs Rum Emekliler Birliği’nin (EKİSİ) emeklilik maaşlarının düşürülmesi, paskalya ödeneklerinin neredeyse lav edilmesi ve bedava tıbbi tedavi ve ulaşım haklarının kaldırılması, araba seyrüsefer ücretlerinin artırılmasına “hayır” diyerek, Güney Kıbrıs çapında tepkilerini artırmaya karar verdiğini belirtti.

Birliğin Lefkoşa Rum kesiminde 29 Ekim’den 5 Kasım’a kadar sürecek 8 gün boyunca tepkilerin dile getirileceği etkinlikler düzenleyeceğini kaydeden gazete, Larnaka, Limasol, Mağusa ve Baf bölgelerinde de birer günlük etkinliklerin gerçekleştirileceğini aktardı.

Başa dön tuşu