Güney Kıbrıs

Total Kıbrıs’ta petrol arayacak!Alithia gazetesi “Total Bugünden İtibaren 1 Mayıs’a Kadar Petrol Araştırmalarına Başlıyor” başlığıyla manşetten yayımladığı haberinde, Rum Hükümetinin, dün Tarım Bakanı aracılığıyla, Fransız Total şirketine Rum MEB’i içerisinde petrol veya doğal gaz tespit çalışmalarına başlaması için ruhsat verildiğini açıkladığını duyurdu.
Rum Tarım Bakanı Nikos Kuyalis’in açıklamasına göre, Total E&P Cyprus Ltd.’nin, belirli araştırma parselleri içerisinde, özel gemilerle sismik araştırmalara başlayacağını kaydeden gazete, hedeflenen şeyin, alt katmanlarda sıkışmış petrol ve/veya doğal gaz olup olmadığına ilişkin bilgi toplamak olduğunu kaydetti.Total Group’un, Rum MEB’indeki ikinci tur izinler çerçevesinde, 9 ve 11 numaralı parseller için araştırma ruhsatı aldığını anımsatan gazete, Total şirketinin, dünyada, enerji sektöründeki beşinci büyük şirket olduğuna dikkati çekti.

Gazete, iç sayfalardan yer vermeye devam ettiği haberinde ise, enerji sektöründe, ülke ekonomi için yeni perspektifler açmakta olan önemli gelişmeler yaşanmakta olduğunu yazdı.

Total tarafından yapılacak sismik araştırmalarla ilgili ruhsatın başlangıç tarihinin 1 Şubat, sona erme tarihinin ise 1 Mayıs olduğunu belirten gazete, Tarım Bakanının bu ruhsatı yenileme imkânına sahip olduğunu ifade etti.

Haberde, Total şirketinin Rum MEB’indeki 11 numaralı parselde, herhangi bir konsorsiyuma katılmadan faaliyet göstereceği de belirtildi.

Politis gazetesi ise haberinde, Fransız Total şirketinin Rum kesimindeki yan şirketi olan Total E&P Cyprus’un, Rum MEB’inde bulunan 10 numaralı parsel ile 6, 7 ve 11 numaralı parsellerin bir kısmında, hidrokarbon yatakları araştırmalarına ilişkin sismografik faaliyetlerle ilgili ruhsat aldığını yazdı.

Verilen ruhsatın, esasen, Total şirketinin, hidrokarbon araştırma ve bundan istifade etme hakkını elde ettiği 10 numaralı parselde araştırmalar yapılmasıyla alakalı olduğunu kaydeden gazete, bu kararla birlikte, Rum Tarım Bakanının şirketin, araştırmalarını, 6, 7 ve 11 numaralı parsellerin bir kısmına da yayma izin verdiğini ifade etti.

Total şirketinin 11 numaralı parselden istifade etme hakkına sahip olduğunu ve bu deniz bölgesi içerisinde 2013 yılı içerisinde araştırmalar yapıldığını anımsatan gazete, Rum Bakanlar Kurulunun, 6 ve 7 numaralı parsellerden istifade edilmesi için henüz ruhsat vermediğini belirtti.

Gazete, elindeki bilgilere dayanarak, Total şirketinin, 10’uncu parselde bulunduğu tahmin edilen hidrokarbonların yapısını daha güvenilir bir şekilde değerlendirmek için, araştırmalarını 6 ve 7 numaralı parsellerin bir kısmına da yayma izni elde ettiğini ekledi.

Fileleftheros ise haberinde, Fransız Total şirketinin 10 numaralı parselde sismografik araştırmalara devam ettiğini; şirketin birkaç hafta önce ise 11 numaralı parseldeki iki boyutlu sismografik araştırmalarını tamamladığını haber verdi.

Şirkete yönelik sismografik araştırmalarla ilgili ruhsat onayının, dün Rum Tarım Bakanı tarafından ilan edildiğini kaydeden gazete, yapılan resmi açıklamaya dayanarak, Total E&P Cyprus şirketine, hidrokarbon araştırmalarıyla ilgili sismik faaliyetlerde bulunması için 10’uncu parselin içerisinde, aynı zamanda 6, 7 ve 11 numaralı parsellerin bir kısmında ruhsat verildiğini yineledi.

Öte yandan, elindeki bilgilere dayanarak, sismografik araştırmalardan elde edilecek verilerin işlenmesinin 10 numaralı parsel için yaz başında, 11 numaralı parsel içinde yılsonundan önce tamamlanmasını beklendiğini kaydeden gazete, Total şirketinin, doğrudan araştırma sondajlarına ise 2015 yılının başında başlamayı planladığını ekledi.

Başa dön tuşu