FutbolSpor

Tosunoğlu ve Kaymaklı

Küçük Kaymaklı sevdalısı biri olarak bunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki yapı olarak kulüp çökmüş durumdadır.

Başkan Hasan Tosunoğlu ile dün gazete yayımlanan röportajıma çeşitli tepkiler geldi. Hasan Tosunoğlu’na üzülen de çıktı, tepki verenler de oldu. 1 sezon boyu Kaymaklı düşmanı ve Tosunoğlu düşmanı olduğumu söyleyenler gibi şimdi de Tosunoğlu’nun adamı olduğumu söyleyenler de çıktı.

Ancak Tosunoğlu şimdi konuşurken, 2001 yılına göre şu anda futbolcuların tutum, konuşma ve davranışlarının değiştiği, taraftarların başkan ve idarecilere bakış açısının farklılık gösterdiği, özet olarak herkesin, her şeyi para ile ölçmeye başladığından yakınması bana bu yorumu yaptıran en önemli faktörlerdir.

***

Gelinen noktada Kaymaklı’nın geçmişini hatırlatmak gerekir. Erol Atakan ile başlayan farklı bir yönetim anlayışı, yeni bir Kaymaklı serüveni. Ardından Ali Başman, sonra Hasan Tosunoğlu, Hasan Sertoğlu, sonra yine Ali Başman ve şimdi yine Hasan Tosunoğlu. Başka kimse çıkmadı, 20 senede 4 başkan!!!

Tosunoğlu’nun dediği değişimin başlangıcını, gelinen noktayı ve önerilerimi anlatmak isterim:

Yüksek paralar ile transfer edilen futbolcuları besleyip paraya boğarken, Kaymaklı’nın kendi çocuklarına ise “beğenmezsen oynama” söylemleri başladı önce.

Ardından, gol atanlara veya daha hızlı koşanlara, verilen taahhütlerden ayrı ekstra paralar ödenmeye başlandı. Futbolcular şımartıldı. Üstelik bunlar maç sonlarında soyunma odalarında herkesin gözü önünde yapıldı.

Derken taraftara da şirin görünmek adına maça gitmeden önce kulüpte yeme içme düzenlendi. Mangallar yandı, alkollü içecek içilmeye başlandı.

Taraftarlara deplasman maçlarına girerken biletlerinin ücretleri ödenmeye başlandı.

Tüm bunlar Hasan Tosunoğlu’nun dünkü röportajda şikayet ederek bahsettiği meşhur ‘Harup Ağacı’ altında gerçekleşen görüşmelerdeki kulislerden doğdu.

Tosunoğlu şimdi şikayet ediyor, ‘Harup Ağacı’ kültürü değişmeli” diyor.

***

Bu adı geçen başkanlar arasında siyasi bağlantılar da var. Ayrıca kişisel icraat anlaşmazlıkları da bulunuyor. Bu isimlerin her birinin yanında 1-2 Kaymaklı sempatizanı, maddi gücü yüksek, saygın iş insanı da var ki, bu insanlar da beğenmedikleri başkan ve yönetimlerin alttan alttan kuyusunu kazma ile uğraşıyor.

Yukarıda belirttiğim gibi, bazı futbolculara ekstra ödeme yapıldığı gibi taraftarlara da ekstra alkollü içecek ısmarlamalar da gündeme geldi. 20-30 kişilik taraftar gruplarına farklı, 3-5 kişilik taraftar gruplarına da farklı marka alkollü içecek ısmarlanıyor ki, alkolün yerini dönem dönem puroya bıraktığı da görüldü.

***

Tüm bu yanlışların gerçekleştiği Kaymaklı’da bir de sportif yönetim tutarsızlığı oluştu. En çok kebabı yeyip alkol içen taraftar antrenörün oyuncu değişikliğini beğenmeyerek eleştirmeye ve muhalefet yapmaya başladı. Derken bir antrenör gider başkası gelir. O da beğenilmezse gider başka biri gelir. Her sezon ortalama 3 antrenör değişir Kaymaklı’da. İlk antrenörü en hızlı koşan veya en çok gol atan futbolcu beğenmez. İkinci antrenörü basın beğenmez. Üçüncü antrenörü de en çok kebap yiyenler beğenmez. Derken sezonda 3 antrenör değişmiş olur.

Bunun bir de futbolcu tarafı var. Geçtiğimiz sezon Süper Ligde Kaymaklı dışında yer alan 15 takımın her birinde Kaymaklı’da beğenilmeyip gönderilen futbolcular vardı. Bunları arzu edenlere isim isim tespit edebilirim. Bir de şöyle bir yargı oluştu; ‘değişen bu antrenörler, gelip gönderilen bu futbolcuların hiç biri futboldan anlamazve genelde hepsi kötüdür.’ Yalnız ne hikmetse Kaymaklı’dan kaçan, altın çağını yaşamaya başlar.

***

Bir de alt yapı sistemi var Kaymaklı’nın. Kaymaklı, her dönem alt yapısı ile övünmüştür genelde. Her dönem 1 kademede şampiyonluk yaşar Kaymaklı’nın çocukları. Sanırım bu yıl ilk kez alt kademedeki çocuklardan hiçbir takım şampiyon olamadı. Dolayısıyle bir devir de böylece sona erdi.

Her dönem kötüye giden bir Kaymaklı var ortada. Acaba Tosunoğlu bu yıl Kaymaklı için elinden geleni yaptı mı? Dün konuştuktan sonra anladım ki, evet yaptı. Cebinde kalabilecek parayı Kaymaklı’ya harcadı. Kaymaklı dışından olanları yazmıyorum ama kendisini aramadan giden ve kadroladığı Mehmet Kaygısız dahil Kaymaklı’nın 7 futbolcusunu Kooperatif’e istihdam etti. Bir insana verilebilecek en güzel hediye iştir. Bu noktada gençler adına başkana ayrıca teşekkür ederim.  

Kaymaklı’da alacağı olan futbolcu yok dedi Tosunoğlu ve yalanlayan olmadı. Herşey tıkır tıkır işledi maddi yönden. Burada başarısızlık var mı? Yok, aksine başarı var.

Peki, yönetim ve performans? Tam bir kaos. Güvenilen dağlara kar yağdı resmen. Kime güvenildi ise, her kimin aklı ile hareket edildi ise, her kimin yönlendirmesi ile yol haritası belirlendi ise, her kim dinlendi ise o insanların Kaymaklı’dan uzaklaştırılması gerek kısaca.

Harcanan para ise cabası. Şampiyon Yenicami 1,8 Milyon TL ile şampiyon, Kaymaklı 1,9 Milyon TL ile play-outun 1 puan üzerinde. İşte burada Tosunoğlu’nun suçu var. Ya para vermeyeceksin, ya da bu kadar para verirsen takıma iyi yönetici ve teknik adam getireceksin.

O yüzden şimdi Tosunoğlu’nun suçladığı insanlar arasında ayırım yapmadan herkesin suçu var diyorum. Tosunoğlu’nu da girdap gibi içine alan bu sistem artık çökmüştür.

 ***

Yeni dönemde tüm bunların üzeri çizilmeli ve kulüp yeniden şekillendirilmelidir.

Meyhane ortamından çıkıp spor kulübü haline döndürülmeli, futbolcuların kulüpte sosyal vakit geçirebileceği olanaklar yaratılmalı, futbolcu ve taraftar kulüpte Kaymaklı kültürünü benimsemeli, futbolcularla sezon başı yapılan anlaşmanın 1 TL dışına çıkılmamalı, tribündeki ve harup ağacı altındaki antrenörlerin ağızları kapatılmalı, her maçın devre arasında soyunma odasına başkan ve yönetici gurubu akın akın gitmemeli, takımın teknik direktörü varsa teknik konular da devre arasındaki 15 dakikalık zaman da o adama bırakılmalı, yanlış var ise maç sonunda rapor istenmeli, teknik direktörünü veya takım arkadaşını eleştiren futbolculara ağır ceza verilmeli, futbolcuların futbolcu olduğu ve tek görevinin futbol oynaması gerektiği benimsetilmeli, kulüp tüzüğü değişmeli, genel kurul Haziran’da değil Mayıs’ta yapılmalı ve üyelik koşulları ile binlerce yerleşiği bulunan Kaymaklı bölgesinin kulübünün üye şeması yenilenmelidir. İşte yapılması gereken bunlardır…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı