Teyit Sondajının Ön Sonuçları Açıklandı

4 Ekim 2013 Cuma | 15:04
Teyit Sondajının Ön Sonuçları Açıklandı
Kıbrıs Town Houses

Rum gazeteleri manşete taşımadan iç sayfalarında verdikleri haberlerinde, araştırmanın ön sonuçlarına göre rezervin, ortalama değer 5 (trilyon ayak küp) olmak üzere 3,6 tcf ile 6 tcf arasında olduğunu belirterek, bu miktarın beklenenden az olduğuna dikkat çektiler.

Haberlerde ikinci bir teyit sondajının gerçekleştirileceği belirtilirken, Rum Hükümeti’nin doğalgaz sıvılaştırma terminali oluşturmayla ilgili planlarında bir değişiklik olmadığı aktarıldı.

3,6 TCF-6 TCF

Alithia gazetesi “Rakamlar Beklenenin Altında… John Tomich: İyi Kalitede Büyük Miktarlarda Doğalgaz Söz Konusu” başlık ve spotlarıyla verdiği haberinde, geçmişte yaratılan büyük beklentilerden ötürü, dünyanın, teyit sondajının ardından Afrodit yatağındaki tahmini doğalgaz miktarıyla ilgili ön sonuçlara sevinemediğini yazdı.

Gazete dün resmi olarak açıklandığı üzere teyit sondajının ön sonuçlarının, ( 12’inci parseldeki doğalgaz miktarının) ortalama değeri 5 tcf olmak üzere 3,6 tcf ile 6 tcf arasında olduğunu ortaya koyduğunu aktardı.

Gazete basın toplantısında konuşan Rum Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis’in, doğalgaz sıvılaştırma kara terminaliyle ilgili stratejide bir değişiklik olmayacağını belirterek, ikinci bir teyit sondajı yapılmasına ihtiyaç duyulduğu için planlamalarda bazı gecikmeler olabileceğini kabul ettiğini kaydetti.

Habere göre Noble Energy şirketi Güney Kıbrıs Sorumlusu John Tomich ise “iyi kalitede büyük miktarda doğalgazın” söz konusu olduğunu ifade ederek,doğalgaz sıvılaştırma terminalinin inşasına ilişkin şirketinin Rum makamlarıyla işbirliğinin, stratejik öncelikleri arasında bulunduğunu söyledi.

Gazete Aralık 2011’de araştırma sondajı sonuçlarının, yatağın miktarının yüzde 25 olasılıkla 8 tcf,  yüzde 50 olasılıkla 7 tcf ve yüzde 75 olasılıkla 5 tcf olduğunu gösterdiğini de anımsattı.

KAZANÇ TAHMİNLERİ

“Afrodit’ten” elde edilecek kazançla ilgili bir soruya karşılık Lakkotripis, ön tahminlerin, Hükümet için net kazancın, 14 yıllık dönemde 12-18 milyar dolar olduğunda değindiğini belirtti.

Toplamda 4,5 tcf tahmini temelinde, yatağın brüt değerinin 50 milyar dolara çıktığını ifade eden Lakkotripis, dünya standartlarında bir yatağın söz konusu olduğunu savundu.

YENİ TEYİT VE YENİ ARAŞTIRMA

Lakkotripis, Afrodit yatağında ikinci bir teyit sondajının daha gerçekleştirileceğini, ayrıca 2014 yılı içerisinde 12’inci parselde başka yataklar için yeni araştırma sondajlarının gerçekleştirilmesinin planlandığını ifade etti.

Lakkotripis, ENI-Kogas konsorsiyumunun 2014, Total’in de 2015 yılında sondajlara başlamayı hedeflediğini de belirtti.

SIKI İŞBİRLİĞİ

12’inci parseldeki keşif perspektifinden çok cesaretlendiklerini dile getiren Tomich, şirketin, doğalgazın en hızlı ticarileştirme yolunun bulunması için Rum Hükümeti ve 12’inci parseldeki ortaklarıyla (Delek Avner) sıkı bir şekilde çalıştığını belirtti.

Tomich, doğalgaz sıvılaştırma terminali çalışmasının, doğalgazın ticari hale getirilmesi konusunda stratejik öncelikleri olarak kalmaya devam ettiğini belirtti.

“NETİCELER OLUMSUZ DEĞİL”

Simerini gazetesi ise “Milyarın Afrodit’i… Teyit Sondajının Ön Sonuçları Dün Açıklandı” başlıklarıyla verdiği haberinde, Lakkotripis ile Noble Energy, Delek Drilling ve Avner Oil şirketlerinin dün teyit sondajının ön sonuçlarını açıkladığını yazdı.

Tahmini miktarın, araştırma sondajının ardından yapılan açıklamaya göre az olduğunu, ancak yetkililerin sonuçları olumsuz kabul etmediğini kaydeden gazete, Lakkotripis’in açıklamasına göre doğalgaz miktarının 3,6 tcf ile 6 tcf arasında dalgalandığını, ortalama değerin ise 5 tcf olduğunu belirtti.

Gazete bu miktarın planlamaları alaşağı etmediğini de vurguladı.

ÜÇÜNCÜ BÜYÜK

Lakkotripis, teyit edilmiş stokların, büyük önemli bir doğalgaz yatağına işaret ettiğini belirterek, Levanten Havzasında bugüne kadar teyit edilen üçüncü büyük (yatak) olduğunu savundu.

Lakkotripis ayrıca yarın tcf’nin, bugünkü ihtiyaçları temelinde Rum Elektrik İdaresi’nin (AİK) 25 yıllık elektrik üretimine denk geldiğine de işaret etti.

BELİRSİZLİKLER

Bu tür araştırmalarda büyük belirsizliklerin olduğunu, bu nedenle, yeni verilerin girişiyle koşulların değerlendirme sürecinin sürekli olduğunu anlatan Lakkotripis, gelecekteki sonuçlarda herhangi bir farklılığın küçük olmasının beklendiğini belirterek, buna rağmen Noble’nin, miktarın teyidi için iki ay içerisinde bağımsız bir değerlendirme istemeye hazırlandığını söyledi.

ALTI YATAK DAHA

Tomich, bir soruya karşılık şirketin, “Afrodit” yatağı dışında, (12’inci parselde) en az altı ayrı bölge tespit ettiğini, tüm parselde yeni üç boyutlu araştırmalar yaptığını, sonuçlarının da şu anda incelenmekte olduğunu söyledi.

Toplanan veriler temelinde, yeni araştırma sondajının yapılacağı yere karar verilmesi için küçük yatakların yeni hiyerarşisinin yapılacağını anlatan Tomich, 12’inci parselde büyük perspektiflerin olduğunu, ancak yeni sondajlarla tahminlerinin teyit edilmesi gerektiğini belirtti.

KARŞILAŞTIRMA

Fileleftheros gazetesi ise 28 Aralık 2011 yılında açıklanan araştırma sondajı sonuçları ile dün açıklanan teyit sondajı sonuçlarını karşılaştırdı. Veriler şu şekildedir:

Hesaplanan Miktar: 2011 yılı 5 tcf’den 8 tcf’ye kadar. 2013 yılı 3,6 tcf’den 6 tcf’ye kadar.

Olasılık Ölçeği (P): yüzde 25=7 tcf, yüzde 75=5 tcf . 2013 yılı yüzde 25=6 tcf, yüzde 75=3,6 tcf.

Ortalama Sınır İstatistiği: 2001 yılı 7 tcf. 2013 yılı 5 tcf.

Sondaj Değinliği: 2011 yılı 5,861 metre. 2013 yılı 5,750 metre.

Deniz Derinliği: 2011 yılı 1,689 metre. 2013 yılı 1,699 metre.

Yatağın değinliği: 2011 yılı 94,5 metre. 2013 yılı 36,57 metre.

Yatak yüzölçümü: 2011 yılı, 103,6 kilometrekare. 2013 yılı 103,6 kilometrekare.

Gazete “Manalı Açıklamalar” alt başlığı altında ise Noble yetkilisi Tomich’in, doğalgaz sıvılaştırma terminalinin inşasına ilişkin şirketinin Rum Makamlarıyla işbirliğinin, şirketin stratejik öncelikleri arasında olduğunu söylemesine karşın, Doğu Akdeniz’deki Noble Energy üst düzey yetkili Keith Elliott’un ise farklı ifadeler kullanarak çok yanlı kalkınma seçenekleri saptamaya ve ileri götürmeye devam ettiklerini söylediğini aktardı.

ANASTASİADİS: “TERMİNAL YAPILACAK”

Alithia gazetesine göre ANT1 televizyon kanalına konuşan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, planlamaların değişmediğini belirterek, terminalin kati olarak yapılacağını ifade etti.

Sondajın, yatağın, stokların esas deposu olan merkezinde değil, kenarlarında yapıldığına işaret ederek, böyle bir şeyin İsrail’in Tamar parselinde de yapıldığını, devamında büyük miktarlarda doğalgazın bulunduğunu ifade etti.

Kıbrıs sorununun çözümü için Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’ye teşvik olması amacıyla Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs sorununun çözümünün ardından oranlarına göre doğalgazdan yararlanacağını savunan Anastasiadis, ayrıca” Türkiye’nin gelecekte muhtemelen, federal Kıbrıs’tan satın alacağı doğalgazı Türkiye’ye taşıyacak boru hattının, doğalgazı Avrupa’ya taşıyacak Türk boru hattıyla karıştırılmaması gerektiğini” ileri sürdü.

PARTİLER

Simerini gazetesine göre doğalgazla ilgili açıklamaların ardından DİSİ, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki tüm hidrokarbon yataklarına işaret ederek, doğalgaz sıvılaştırma terminalinin yapılması gerektiğini vurguladı.

DİKO baştaki tahmin ve hesaplamaların teyit edilmediğini, ancak nihai sonuçların yeni teyit sondajıyla oraya çıkacağını belirtti.

EDEK ise Güney Kıbrıs’ın Levanten’de üçüncü büyük yatağın bulunmasıyla resmi olarak enerji haritasına girdiğini ileri sürdü.

POLİTİS VE HARAVGİ GAZETELERİ

Politis gazetesi haberi “Hayal Kırıklığına Uğrama Mı? Asla!… Afrodit Daha Küçük, Ancak Terminal İleri Götürülecek… Ortalama Sınır Baştaki Tahmine Göre İki Trilyon Ayak Küp Daha Küçük Olsa Da Noble Teyit Edilen Miktara İlişkin Memnuniyetini Dile Getiriyor… Yeni Teyit… Neden Terminal… Ortalama Sınır 5 tcf” başlık ve spotlarıyla yansıttı.

Öte yandan Haravgi gazetesi haberinde “Doğalgaz Miktarı Terminalle İlgili Planlamaları Değiştirmiyor… 12’inci Parsel’de Ön Tahmini Miktar Ortalama Değer 5 tcf ile 3,6 tcf’den 6 tcf’ye Kadar… Terminalle İlgili Strateji Değişmemiş” başlıklarını kullandı.

Facebook Comments