Temizlik başladı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Perşembe, Kasım 30, 2023
Kıbrıs

Temizlik başladı

Temizlik başladı

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın organizasyonuyla Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’nde bir süreden beri devam eden çöp ve atık sorununa son veriliyor.

Lefkoşa Türk Belediyesinin sorumluluğunda bulunan bölgede Bakanlığın aldığı insiyatif ile bu sabahın erken saatlerinde temizlik çalışmaları başladı.


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bölgede  yapılan temizlik çalışmalarını inceledi.

Bakanlığının sanayi bölgelerinde altyapı ve altyapının devamlılığı ile ilgili sorumlulukları olduğunu söyleyen Atun,  temizlikle ilgili sorumluluğun Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ait olmasına rağmen yaşanan duruma seyirci kalmalarının beklenemeyeceğini belirtti.

Diğer Sanayi bölgelerinde yaptıkları incelemelerde bölgelerin bağlı bulunduğu belediyelerin görevlerini tam manasıyla yerine getirdiklerini gördüklerini söyleyen Atun, Lefkoşa Belediyesi’nin içinde bulunduğu durumdan dolayı Lefkoşa  Organize Sanayi Bölgesi’nde atık ve çöp sorununun büyük boyutlara ulaşmaya yüz tuttuğunu belirtti.

Atun, sorunun daha da büyümesine seyirci kalmayarak Lefkoşa Kaymakamlığı ile işbirliği içerisinde bölgede çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nin kuzeyinde bulunan ve çöplerden oluşan tepelerin de temizlendiğine dikkat çeken Bakan Atun, “Bu bölge Sanayi Bölgesi’nin içerisinde değildir. Maalesef burası büyük atık tepeleri haline gelmiştir. Biz sadece Sanayi Bölgesi’nin temizliği ile sınırlı kalmayacağız. Bu bölgeyi de en iyi şekilde temizleyeceğiz. Ancak temizlik yapıldıktan sonra duyarlılık gösterilerek bu alanın yeniden çöplük haline dönüştürülmemesi son derece önemli. Belediyenin de bu alanda zabıta ekipleri ile kontrol yapması gerekmektedir ” dedi.

Yapılan planlamaya göre hafta başına kadar temizlik çalışmalarının tamamlanacağını söyleyen Bakan Atun, bölgenin ilaçlamasını da sağlayacaklarını belirtti.

Sürdürülebilir çevre koruması için devlet kadar vatandaşın da hassasiyetinin önemli olduğunu belirten Atun, Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde yaptıkları temizlik çalışmalarının, belediyenin yeni başkan ve meclis üyeleri seçilene kadar Bakanlığı insiyatifinde düzenli olarak süreceğini ifade etti.

Bakanlığının bir süreden beri yaptığı çalışmalarla Sanayi Bölgelerinin sorumluluğunu o bölgenin iş insanlarına devretme yönünde girişimleri olduğunu da hatırlatan Atun,  bu çalışmaların tamamlandığını, hazırlanan yasa taslağının da yakın zamanda Meclisin gündemine geleceğini dile getirdi.

Bakan Atun’a bugünkü incelemelerinde Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, Bakanlık Müdürü Halil Talaykurt, Özel Kalem Müdürü Koralp Şerifoğlu, Sanayi Dairesi Müdürü Soley Akçaba ve daire yetkilileri eşlik etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar