Tekerlek Söndürücüler adlı çevreci grup yaklaşık 900 adet cipin lastiğini patlattı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Şubat 8, 2023
ÇevreSürmanşetYaşam

Tekerlek Söndürücüler adlı çevreci grup yaklaşık 900 adet cipin lastiğini patlattı

Tekerlek Söndürücüler (Tyre Extinguishers) adlı çevreci grup, Avrupa ve ABD'de yaklaşık 900 4x4 cipin tekerinin havasını indirdi.

Tekerlek Söndürücüler (Tyre Extinguishers) adlı çevreci grup, Avrupa ve ABD’de yaklaşık 900 4×4 cipin tekerinin havasını indirdi.

Uluslararası çapta eylemler düzenleyen grubun açıklamasında, “Geçen gece (28 Kasım Pazartesi akşamı ve 28 Kasım Salı erken saatlerde) 8 ülkedeki yurttaşlar, çevre kirliliğe yol açan yaklaşık 900 4×4 cipin tekerinin havasını indirdi” dendi.


Grup söz konusu eylemleri Hollanda’da Amsterdam ve Enschede, Fransa’da Paris ve Lyon, Almanya’da Berlin, Bonn, Essen, Saarbrücken ve Hanover, Birleşik Krallık’ta Bristol, Leeds, Londra ve Dundee, İsveç’te Malmö, Avusturya’da Innsbruck, İsviçre’de Zürih ve Winterthur, ABD’deyse New York’ta düzenledi.

Aktivistlerin açıklamasında, “Bu, yüksek karbon emisyonu yapan araçlara yönelik tarihte gerçekleştirilen en büyük koordineli küresel eylem. Devamı da gelecek” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Leeds’te yaşayan ve Yorkshire’da ambulans birimine eğitim veren Tom Haworth, “Tebrikler. Acil durum aracının tekerlerini başarılı şekilde indirdiniz” diyerek eylemcilere tepki gösterdi. Öte yandan otomobilin acil durum aracı olup olmadığı henüz belirlenemedi.

Martta kurulan aktivist grup, 4×4 ciplerin diğer araçlara kıyasla orantısız karbon salımı yaptığını savunarak, bu tür araçların yasaklanmasını talep ediyor.

Grubun sözcülerinden Marion Walker, “Hareketimiz büyüyecek. Fikir paylaşıldığı an artık durdurulamz” dedi.

Van Gogh tablosuna çorba fırlatarak gündem olan Birleşik Krallık merkezli çevreci eylem grubu Just Stop Oil da geçen ay lüks araç galerilerini hedef almıştı.

Eylemciler galerilerin camlarına, yangın tüplerine doldurdukları turuncu boyaları püskürtmüştü.

Independent Türkçe, Guardian, New York Post

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar