Tedavi İçin Yardım Bekliyor

0
Kıbrıs Town Houses

 

50 BİN TL’YE İHTİYAÇLARI VAR: Sekiz ay önce göğüs kanseri olduğunu öğrenen Gürcü Süzer, ameliyat olarak bir göğsünü tamamen aldırdı. Ancak Süzer ailesinin ekonomik durumu tedaviye devam etmeye yetmedi. Ailenin tedaviye devam edebilmek için 50 bin TL’ye ihtiyacı var

HİÇBİR HAKTAN YARARLANAMIYOR: Süzer ailesi 1992 yılından beridir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunmasına rağmen bir türlü vatandaşlık alamadı. Vatandaşlık alamayan aile buradaki sağlık imkanlarından yararlanamıyor

Fatoş ASLAN
Değirmenlik’in Başpınar bölgesinde yaşayan 50 yaşındaki kanser hastası Gürcü Süzer yardım eli bekliyor. Sekiz ay önce göğüs ağrısı nedeniyle hastaneye giden Süzer, göğsünde kötü huylu tümör bulunduğunu öğrendi.
Doktorların kanser tedavisi koymansın hemen ardından Süzer hemen ameliyata alındı ve ameliyatla sol göğsü alındı. Süzer’in bu hastalığı tamamen yenebilmesi için ise tedavisinin devam etmesi gerekiyor. Ancak ameliyat masraflarını karşılamak için bile büyük ekonomik zorluk çeken Süzer’in 50 bin TL’ye denk gelecek tedavi masraflarını karşılayacak gücü yok.

Vatandaş değil…
İki çocuk annesi olan Süzer, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Vatandaşı olmaması nedeniyle de buradaki hiçbir haktan yararlanamıyor. Ayrıca Süzer’in eşinin de maddi durumu karısının tedavi masraflarını karşılamaya yetmiyor.

Yeterli olmadı…
Gürcü Süzer’e Türkiye Cumhuriyeti Büyük Elçiliği yardım elini uzatıp onu Ankara’ya tedaviye göndermek istedi. Ancak Süzer ailesinin maddi imkansızlıkları nedeniyle Gürcü Süzer, orada konaklama ve ulaşım şansı bulamadı. Böylece Türkiye Elçiliği’nin yardımında da yararlanamadı. 

Süzer: Ne yapacağımı bilemiyorum
Gürcü Süzer’in eşi İsmail Süzer, 1992’den beri KKTC olmalarına rağmen hala vatandaş olmadıklarını belirtti. Bu nedenle de hiçbir imkandan yaralanamadıklarını kaydeden Süzer, şu şekilde konuştu:
Eşim çok hasta. Tedavi olması gerek. Tedavi olmazsa hastalık yayılacak. Karımı göz göre göre nasıl ölüme terk edebilirim. Yıllardır burada çalıştım. Çocuklarımı burada büyüttüm. Çok zorluklar yaşadım. Geçim derdi çektim. Sıkıntı stresten eşim bu hastalığa yakalandı. Tek istediğim insanlarımızdan biraz duyarlı olmaları. Elçiliğimiz tedavi için Ankara’ya yolladı. Ama parasızlıktan gidemedik.

Süzer: Ölmek istemiyorum
50 yaşındaki kanser hastası Gürcü Süzer ise “Ölmek istemiyorum” dedi ve şu ifadeleri kullandı:
“Çamaşır makinem kaç zamandır bozuk. Çamaşırları eşlimde yıkamak zorunda kalıyorum. Hastayken elde yıkamak zor oluyor. Gücüm tükeniyor. Çocuklarım var. Onları gözü yaşlı bırakmak istemiyorum. Birileri sesimi duysun.”