Kıbrıs

TDP, genel sekreterini seçemedi


Bertuğ TOPAL

Toplumcu Demokrasi Partisi Mehmet Harmancı’nın 29 Haziran Yerel Seçimleri’nde Lefkoşa Belediye Başkanı olmasının ardından boşalan genel sekreterlik için seçim gündemiyle önceki akşam toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda ilk olarak genel sekreterlik için aday çıkmaması nedeniyle Suphi Hüdaoğlu’na ‘genel sekreter sen ol’ önerisi götürüldü. Ardından ise Cemal Varoğlu aday olduğunu açıkladı. Yapılan oylamada Varoğlu toplantıya katılanların salt çoğunluğunu alamadığı için TDP’de genel sekreter seçilemedi.
Hüdaoğlu’na öneri götürüldü
Önceki akşam TDP Genel Merkezi’nde toplanan Parti Meclisi’nde ilk etapta aday çıkmaması nedeniyle Suphi Hüdaoğlu’na öneri götürüldü. Hüdaoğlu ise başka bir aday çıkmaması durumunda genel sekreterlik görevini üstleneceğini söyledi.
Varoğlu aday olunca Hüdaoğlu çekildi
Parti Meclisi’nde Hüdaoğlu genel sekreterlik için seçilmesi beklenirken partinin ileri gelenlerinden Cemal Varoğlu adaylığını açıkladı. Parti içerisinde sürpriz olarak karşılanan bu gelişmenin ardından başka aday çıktığı gerekçesiyle Suphi Hüdaoğlu genel sekreterlik adaylığını geri çekti.
Varoğlu seçilemedi
Yapılan oylamada ise Cemal Varoğlu tek başına genel sekreterlik için aday olmasına karşın gerekli oyu alamadı. Parti Meclisi’nde seçilmesi için 18 oy alması gereken Varoğlu, 12 oyda kaldı. Bu sonucun ardından ise TDP Parti Meclisi genel sekreterini seçemeden toplantı bitirildi.
Haftaya yeniden denenecek
TDP’de genel sekreter seçiminde Cemal Varoğlu’na salt çoğunluğun oyu çıkmayınca toplantı haftaya ertelendi. Parti Meclisi haftaya yeniden toplanarak yeni genel sekreterini seçmeyi deneyecek.

Özyiğit: Tepki Hüdaoğlu’nun aday olmamasınaydı
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit konuyla ilgili Havadis’e yaptığı açıklamada Parti Meclisi’nde Suphi Hüdaoğlu üzerinde bir konsensüs olduğunu ve beklentilerin Hüdaoğlu’nun adaylığı olduğunu söyledi.  Gösterilen tepkinin Cemal Varoğlu’nun adaylığına değil Hüdaoğlu’nun aday olmamasına olduğunu ifade eden Özyiğit, “parti meclisindeki tepki Suphi beyin aday olmamasına yönelikti. Birkaç gün içerisinde çözeceğiz. MYK’da şu anda boş bulunan bir üyelik var. Onun yeri de doldurulacak. Kimse bu partide kriz var diye yakıştırmalarda bulunmasın. Burada beklenenin olmamasından duyulan bir rahatsızlık vardı. 1-2 gün içinde durumu netleştirip önümüzdeki haftaya çözeceğiz” diye konuştu.

Hüdaoğlu: Haftaya başka aday çıkar
TDPde partinin ileri gelenleri tarafından genel sekreterlik için önerilen ancak Cemal Varoğlu’nun adaylığı ile adaylığını geri çeken Suphi Hüdaoğlu, “arkadaşlar aday göstermek istediler. Ben de dedim ki başka aday yoksa genel sekreterlik görevini üstlenirim” diye konuştu. Hüdaoğlu, iş yoğunluğundan dolayı başka birinin aday çıkması durumunda adaylık çekilebileceğini de söylediğini ifade ederek genel sekreterlik görevinin tam mesai isteyen bir görev olduğunu belirtti. Birkaç hafta içinde genel sekreterlik için yeniden seçim yapılacağını kaydeden Hüdaoğlu, kendisine ihtiyaç duyulmadan başkasının aday çıkabileceğini ümit ettiğini söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı