Ekonomi

TC Merkez Bankası ve BDDK’nın önlemleriyle TL %5’e yakın değer kazandı

ABD Doları

Getty Images

Dün gece 6.86 – 6.95 bandında işlem gören Dolar/TL kuru sabah erken saatlerde 6.46’ya kadar geriledi, Euro/TL kuru da 7.48 seviyelerine düştü. Böylece Dolar ve Euro’da yüzde 5’e yakın gerileme yaşandı.

Pazar günü Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın ‘piyasayı rahatlatacak aksiyonlar alınacak’ açıklamasıyla, Merkez Bankası ve Bankacalıkı Düzenleme ve denetleme Kurumu’nun (BDDK) müdahaleleri oldu. BDDK swap işlemlerine sınır getirirken, Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık indirimiyle piyasaya ilave likidite sağlandı.

TOBB ve TÜSİAD’dan hükümetin ekonomik programına destek

Türkiye, piyasalar

AFP

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), hükümetin açıkladığı ekonomik programın hedefleri ve alınmakta olan önlemlerin başarısı için iş dünyasının azimle destek olmaya kararlı olduğu belirtildi.

Açıklamada, son dönemde karşılaşılan finansal zorlukların milletle dayanışma içinde aşılacağı ifade edildi.

Hükümetin açıkladığı ekonomik programın hedefleri ve alınmakta olan önlemlerin başarısı için iş dünyasının azimle destek olmaya kararlı olduğu vurgulanan açıklamada, Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğu ve bu süreçte reel sektörün üretim ve istihdam kapasitesinin korunmasının son derece büyük önem arz ettiği bildirildi.

Açıklamada, Türkiye ekonomisinde gerek küresel gelişmeler gerekse iç dinamikler nedeniyle hassas bir dönem içinde bulunulduğuna işaret edilerek, bu durumun reel ekonomi üzerinde kalıcı bir etkiye neden olmaması için gerekli tedbirlerin gecikmeden alınması gerektiği belirtildi.

Bu süreçte atılması gereken adımlar şöyle sıralandı;

  • Merkez Bankasının dün sabah likidite yönetimi için attığı olumlu adımların yanı sıra kurun istikrara kavuşması için daha sıkı bir para politikasına geçilmeli,
  • Sıkı para politikasını destekleyecek tasarruf tedbirlerini içeren maliye politikası en kısa sürede açıklanmalı
  • Enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi için güven verici somut bir yol haritası bir an önce hazırlanmalı,
  • En önemli ekonomik partner olan Avrupa Birliği ile ilişkiler yeniden olumlu çerçeveye kavuşturulmalı
  • ABD ve Türkiye mevcut sorunların stratejik ortaklık çerçevesinde diplomasi yoluyla ve ivedilikle çözülmesi için çaba göstermeye devam etmeli.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı