TC Karayolları'ndan 3 Kamyon ve 2 Ağır İş Makinası Hibe - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Kıbrıs

TC Karayolları’ndan 3 Kamyon ve 2 Ağır İş Makinası Hibe

TC Karayolları'ndan 3 Kamyon ve 2 Ağır İş Makinası Hibe

Türkiye Karayolları Genel Müdürlüğü, KKTC Karayolları Dairesi'ne 3 adet kamyon, bir kepçe ve bir ekskavatör hibe etti.

Araçlar Karayolları Dairesi’nde Başbakan İrsen Küçük, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Maliye Bakanı Ersin Tatar ve Ulaştırma ve Bayındırlık Hamza Ersan Saner’in de katıldığı törenle teslim edildi.


KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük törende yaptığı konuşmada, bir ülkenin gelişmişliğini gösteren yol, su ve elektrik altyapıları için Türkiye Cumhuriyeti tarafından gereken desteğin her geçen gün artarak devam ettiğini belirtti.

2010’a kadar karayolu yapımı için 8 milyon TL’den az harcandığını ancak 2011’de 35 milyon 2012’de de 100 milyon üzerinde harcandığına dikkat çeken Küçük, son dönemde 5’i KKTC, 4’ü Türkiye’de olmak üzere 9 yol için ihaleye çıkıldığına işaret etti.

Kısa yolların inşasında kazandıracağı hız bakımdan dolayı hibe edilen araçların önemli olduğunu kaydeden Küçük, “Bu katkı karayollarımızı büyük ölçüde güçlendirecektir”

Türkiye Cumhuriyeti’nin faklı alanlarda da altyapı için katkıda bulunduğunu belirten Küçük, Türkiye-KKTC arası inşa edilen su boru hattı sayesinde yerleşim yerlerinin yüzde 90’ında musluktan kesintisiz su akacağını belirtti.

Küçük ayrıca Türkiye’den KKTC’ye 200 megawatt elektrik taşıyacak hattın inşasının da devam ettiğini kaydetti.

Başbakan Küçük, katkılarından dolayı TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

AKÇA

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça konuşmasında, KKTC’deki karayolları ağının her geçen gün geliştiği, kalitesinin de yükseldiğini, bu yolların bakım ve onarımı için Karayolları Dairesi’nin güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Akça, “Bu anlamda Karayolları Dairesi’ne hibe edilen araçlar önemli işlev görecektir”dedi.

“ÖNCELİK İŞİN UCUZA, KALİTELİ VE EN HIZLI BİR ŞEKİLDE YAPILMASIDIR”

Altyapı çalışmalarına yönelik bazı ihalelere Ankara’da çıkılması ile ilgili yapılan tartışmalara atıfta bulunan Halil İbrahim Akça, Türkiye Cumhuriyeti’nin okul, hastane, yol, su şebekesi gibi altyapılar için mali destek sağladığını, kendileri açısından birinci derecede önceliğin bu altyapıların yapılması olduğunu kaydetti.

Akça,”Birinci derecede hedefimiz müteahhitlik sektörü değildir, bizim açımızdan öncelik işin ucuza, kaliteli ve en hızlı bir şekilde yapılmasıdır.  Kimin yaptığı ile birinci dereceden ilgilenmiyoruz” dedi.

ANKARA’DA ÇIKILAN İHALE AZALABİLİR

Proje hazırlanması, ihalenin yapılması, ihaleye itiraz mekanizması, kontrolörlük ve kabul süreçlerini içeren KKTC’deki taahhüt sisteminin, mevzuat olarak uluslararası ilkelere uygun ve güven verir bir noktaya gelmesi halinde Ankara’da çıkılan ihale sayısının azalacağını ve  TC Yardım Heyeti’nin “Hak ediş onayına” da gerek kalmayacağını kaydeden Akça, sistemin iyileşmesi yönünde müteahhitlere de görevler düştüğünü kaydetti.

Akça müteahhitlere şirketlerini güçlendirmeleri ve kamu kuruluşları ile işbirliği içerisinde çalışmaları yönünde de görev düştüğünü söyledi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’nin her zaman yanında olduğunu vurgulayarak, verilen araçlarının tahmini değerinin 2.5 milyon TL civarında olduğunu belirtti.

Tatar, yeni araçlar sayesinde karayolları dairesinin hizmetlerinin daha iyi bir noktaya geleceğine inandığını ifade etti.

SANER

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Hamza Ersan Saner, Karayolları Dairesi’nin 5 kilometreye kadar yolları tamamen kendi imkanları ile yapabilecek kapasitede olduğunu ifade etti.

Saner, “Araç eksikliğinin giderilmesi adına, bu beş araç hizmet kapasitemizi çok yükseklere çıkaracak” dedi.

Trimen-Gönendere, Beyarmudu-Türkmenköy, Vadili-Turunçlu yollarını tamamen emanet usulü yöntemlerle  Karayolları Dairesi tarafından kendi imkanları kullanılarak yapıldığını belirten Saner, katkılarından dolayı T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve TC Lefkoşa Büyükelçisi’ne teşekkür etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar