Türkiye

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, adli yıl açılış töreninde vurguladı. Bizim için vatan söz konusu ise gerisi teferruattırTürkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, adli yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada “Bizim için vatan söz konusu ise gerisi teferruattır, işte biz bugün bunun için buradayız” ifadelerini kullandı.
Feyzioğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:– Bizim için vatan söz konusu ise gerisi teferruattır, işte biz bugün bunun için buradayız.

– Bugün buradayız çünkü vatandaşımızın bizden beklentisi var.

– Barolar Birliği siyasi partilerin muhalifi değildir, Barolar Birliği sadece cumhuriyetin tarafındadır.

– Hukuk alanında mesleğe giriş sınavı getirilmelidir, bilgiyi ölçen zor bir sınav olmalıdır.

– Koruyucu avukatlık hizmetlerini geliştirmeliyiz.

– Talep eden işçiye avukat verilmesini teklif ediyoruz.

– Yargı Reformu Strateji Belgesi doğru bir belgedir. Meclisten beklenti, yargı reformunu çıkarmasıdır.

– Ülkemiz 15 Temmuz darbe girişimi ile iç savaşa sürüklenmek istenmiştir. Milletçe tek yumruk olarak bunu önledik. Bir daha böyle bir felaketle karşılaşmamak için demokratik kurumlarımızı ve hukuk devletinin taşıyıcı sütunlarını güçlendirmek zorundayız.

– Tartışmaya açmak istediğimiz önerimiz şudur: Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelerinin yarısını TBMM’nin örneğin 3/5 gibi nitelikli bir oyla, dolayısıyla yüksek bir uzlaşmayla belirlemesi. Bu durumda uzlaşma kaçınılmaz olarak liyakat temelli olacaktır. Kalan üyelerin de Yargıtay ve Danıştay genel kurullarında yine nitelikli oyla belirlenmesi. Ayrıca Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu’na da aynı şekilde belli sayıda üye seçme yetkisi verilmesi. Elbette önerimizi tüm yönleriyle tartışmaya hazırız. Çünkü Türkiye’nin ortak akla konuşarak ve tartışarak ulaşabileceğini biliyoruz.

– HSK’nın yapısı kuvvetler ayrılığını sağlamalı.

– Çıkış yolumuz, Anayasamızın 2. maddesinde tanımlanan Cumhuriyetin kuruluş felsefesine sımsıkı sarılmaktır.

– Türkiye’nin hukuk devletini ve demokrasiyi eksiksiz inşa edeceğine dair inancımız sonsuzdur.

Başa dön tuşu