Tayyip Erdoğan Yunanistan’da

14 Aralık 2017 Perşembe | 12:00
Erdoğan Özbalıkçı
erdoğan özbalıkçı

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 65 yıl sonra, Yunanistanı ziyaret eden  ilk Cumhurbaşkanı oldu.

       Bu 65 yılda, Cumhurbaşkanı düzeyinde  ziyaretin yapılmaması , iki ülke arasındaki gerilimli yılları da sembolize etmektedir.

       Türkiye-Yunanistan ilişkileri Kurtuluş Savaşı sırasında sıcak çatışmalardan, Atatürk ve Venizelos’un gayretleriyle dostluk temeline oturmuştu.

       Ancak, özellikle Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs’taki Türk –Rum çatışmaları, Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkileri zehirleyici bir etki yapmıştı. Bu zehirleme İstanbul’da yaşanan 6-7 Eylül olaylarıyla doruğa ulaşmıştı.

6 -7 Eylül Olayları veya İstanbul Pogromu  Olayları, İstanbul’da yaşayan Rum azınlığa karşı 6-7 Eylül 1955’te gerçekleşen organize toplu saldırı,Türkiye-Yunanistan ilişkilerini zehirleyen bir provakasyondu.

Gladio’nun Türk kolu olan Seferberlik Taktik Kurulu’nun yanı sıra Kontrgerilla ve günümüz Millî İstihbarat Teşkilatı’nın selefi olan Millî Emniyet Hizmeti tarafından planlanarak desteklendi.

Olaylar, bir gün önce, Türk basınında çıkan ve Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik, Yunanistan’daki doğduğu evin bombalandığını iddia eden yalan haberlerle tetiklendi. Sonradan yakalanan bir Türk konsolosluk yetkilisi, bombayı olayları kışkırtmak için kurguladıklarını itiraf etti Ancak Türk basını bunu görmezden gelerek bombanın Yuniılar tarafından atıldığını iddia etmişti.

İlk saldırı saat 19.00 sıralarında Şişli‘deki Haylayf Pastanesi’ne yapıldı. Ardından büyüyen kalabalık KumkapıSamatyaYedikuleBeyoğlu‘na geçerek gayrimüslimlerin toplu olarak yaşadığı birçok semtte önce Rumların, ardından da ErmeniYahudi ve hatta yanlışlıkla bazı Türklerin dükkânlarına saldırarak yağmaya başladı.

İstanbul’daki Rum azınlığın ev, işyeri ve ibadet yerlerine yönelik bu saldırılarda emniyet pasif bir tutum sergiledi. Rum vatandaşların adresleri hakkında önceden bilgi sahibi olan, yirmi-otuz kişilik organize birliklerin kent içindeki ulaşımı özel arabalar, taksi ve kamyonların yanı sıra otobüs, vapur gibi araçlar yardımıyla sağlandı. 7 Eylül sabahına kadar süren saldırılarda aralarında kilise ve havraların da bulunduğu 5.000’den fazla taşınmaz tahrip edildi ve milyonlarca dolarlık mal sokaklara saçılıp, yağmalandı.

Kıbrıs’taki çatışmalardan Batı Trakya’daki Türkler de daima etkilenmişlerdi. Yumnaistan Hükümetleri, Türkiye’de kalan Rumlara yapılan kötü muamelenin benzerini Batı Trakya’daki Türklere uyguladı.Onları hiçbir zaman Türk olarak görmedi.Müslüman azınlık olarak , onları asimile etmeye çalıştı.

       Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a ziyaretinde, Tayyip Lozan’ın GÜNCELLEŞTİRİLMESİ ve Batı nTrakya’da yaşayan Türkler üzerindeki ayrımcılık ve baskının kaldırılmasını talep etti.

Trakyadaki Türklerin yıllık milli gelir payı 2000 dolar seviyesindeyken, Yunanlıların payına düşenin 16000 dolar seviyesinde olmasının çarpıklığına dikkat çekti.

       Erdoğan Çipraz görüşmelerinde, dostça ilişkilerin geliştirilmesi, ekonomik ilişkilerin arttırılması konuşuldu.

       Görülen o ki, Kıbrıs’ta iki toplum arasındaki gerginlik ve çatışma süreci, İstanbul’daki Rum toplumu ve Batı Trakya’daki Türk toplumunu da daima OLUMSUZ yönde etkilemişti.

       Tayyip Erdoğan Kıbrıs konusunda, Kıbrıs’taki seçimlerden hemen sonra, bir hareketlilik yaşanmasını ve Kıbrıs sorununun eşitlik temelinde çözümlenmesini dile getirdi.

       65 yıl sonra gerçekleştirilen bu ziyaret, tarafların resmi politikalarının, yeniden tartışılması gerektiğini ortaya koyması bakımından oldukça faydalı oldu.

       Şimdi, Şubat ayı ile birlikte, Kıbrıs’ta, Türkiye ve Yunanistan’ın da içinde yer alacağı yeni bir görüşme sürecinin planlandığını ve bu süreci şu anda,Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanlarının yürüttüğünü söyleyebiliriz.