Dünya

Tayland’da göstericiler emniyet müdürlüğüne girdi
Tayland'da hükümet karşıtı gösteriler sürerken, protestocuların başkent Bangkok'taki emniyet müdürlüğü yerleşkesine girmesine izin verildi. Göstericilerin yerleşke önündeki bariyerleri yıkması üzerine polisin ana kapıları açarak kalabalığın içeri girmesine göz yumduğu, protestocuların bir süre sonra yerleşkeyi terk ettiği bildirildi.
'DARBE YOK'
Muhaliflerin lideri krizi yatıştırma girişimlerine rağmen çatışmaların süreceğini belirtti. 80 yılda 18 kez darbe yapan ordu ise son gerilimde mesafesini korudu. Deniz Kuvvetleri Komutanı bu sabah yaptığı açıklamada durumun normale döndüğünü belirterek müdahale düşünmediklerini ifade etti.
Yerel medyada çıkan haberlere göre, Başbakan Yingluck Şinavatra ise 5 gün sonra ilk kez bakanlar ve diğer yetkililerle görüşme yapmak üzere makamına döndü.Bangkok'ta dün de başbakanlık ofisinin bulunduğu Hükümet Sarayı'na girmesine izin verilen göstericiler, "zafer halkındır" sloganları atarak içeride yarım saat kaldıktan sonra yerleşkeden sorunsuz ayrılmıştı.

ILIMLI TAVRIN SEBEBİ, KRAL'IN DOĞUM GÜNÜ
Yönetiminin ılımlı tavrının, Tayland Kralının yarın ulusal düzeyde yapılacak 86'ncı doğum günü kutlamaları öncesinde gerginliğin giderilmesini amaçladığı, bu nedenle göstericilere kamu binalarına girerek bir tür "sembolik zafer ilanı" olanağı tanındığı ifade ediliyor.
Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej'in yarın yapacağı geleneksel doğum günü konuşması merakla bekleniyor. Kralın ülke siyasetinde resmi bir görevi bulunmasa da özellikle toplumsal kriz dönemlerinde birleştirici rol üstlendiği biliniyor.

Göstericilerin, yarınki kutlamalar için ana toplantı noktaları olan Demokrasi Anıtı'nı şimdiden boşalttığı, temizlik işçilerin kaldırım ve caddeleri temizleme çalışmalarına giriştiği belirtiliyor.

Tayland'daki yönetim karşıtları, ağabeyi eski Başbakan Taksin Şinavatra'nın çıkarlarına hizmet ettiğini ileri sürerek, Başbakan Yingluckk Şinavatra'nın istifasını istiyor. Askeri darbe ile 2006 yılında görevden uzaklaştırılan Taksin Şinavatra, görevini kötüye kullanmak ve yolsuzluktan suçlu bulunmuş, 2 yıllık hapis cezasından kaçmak için 2008'de ülkeyi terk ederek sürgün hayatı yaşamaya başlamıştı.

Başa dön tuşu