Tatlısulu seracılar perişan - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Mart 1, 2024
Kıbrıs

Tatlısulu seracılar perişan

Tatlısulu seracılar perişan

ÜRETİCİ DEVLETTEN UMUDUNU KESTİ… Şiddetli rüzgar nedeniyle seraları mahvolan üretici devletten ümidini kesti. Kendi yarasını kendisi sarmaya çalışan üretici “Geçen yılın zararı bile hala tazmin edilmedi” diyerek isyan etti

Şiddetli fırtına Tatlısu’da bulunan birçok serayı kırdı geçti. Hızı 132 kilometreye ulaşan rüzgar, sera naylonları ve seraların demir aksamlarından seralar içinde bulunan ürünlere kadar zarar verdi. Binbir emek harcanarak üretilen binlerce ürün fırtına nedeniyle mahvolup gitti. Özellikle bölgedeki 12 üreticinin serasında büyük hasar oluştu.


Üretici devletten ümidini kesti…
Devlet desteğinden ümidini kesen üreticiler, kendi yaralarını kendileri sarmaya çalışıyor. Maddi imkanları doğrultusunda, sera naylonlarını ve demir aksamlarını yeniliyor, kurtarabildiği ürünlerini kurtarmayı deniyor.

Geçen yılın zararı bile tazmin edilmedi…
Tatlısu’da geçen yılda yaşanan hortum nedeniyle 3 üretici büyük maddi kayba uğramıştı. Bu zararın devlet tarafından tespit edilip bir kısmının ödeneceğinin söylenmesine rağmen bu üreticilerin zararı hala tazmin edilmedi.  

Üreticiler ne dedi?
Mustafa Çil
“Geçen yıl da yaşanan hortum nedeniyle zarar gören üreticiler vardı. Onların zararı bile hala tazmin edilmedi. Bizde kendi zararımızı şu an kendimiz tazmin etmeye çalışıyoruz. Fırtına nedeniyle iki blok tamamen çöktü.”

 

 

 

 

 

Hüseyin Erol
“Sera naylonlarımızı fırtına edeniyle mahvoldu. Kabak telleri zarar gördü. Zararımız büyük. Yaklaşık 10 bin TL’lik zararımız var. Biz fasulye, kabak, domates, patlıcan ve biber üreticiliği yapıyoruz.”

 

 

 

 

 

Hacı Murat Gök
“Yaklaşık 30 bin TL’lik zararım var. Fırtına çıktığı zaman seranın içindeydim. Ne yapacağımı şaşırdım. Biz fasulye, biber ve patlıcan üreticiliği yapıyoruz. Hem ürünler zarar gördü hem de seralarımız büyük zarar gördü.”

 

 

 

 

 

Rıfat Ateş
“Fırtına 2 blok serayı aşağıya indirdi. Bu seralar içinde domateslerim vardı. Hepsi zarar gördü. Tarım Dairesi’nde bir ekip gelip bölgeyi ziyaret etti. İyi ki de bu olay yaşanmadan önce biraz olsun domates toplamışım.”

 

 

 

 

Fırtınadan zarar gören üreticiler:
Mithat Kargı
Arif Kargı
Hacı Gök
Mustafa Çil
Kazım Yosma
Rıfat Ateş
İbrahim Ateş
İtris Ateş
Ayşe Yalçın
Melek Yosma
Mehmet Kavcı
Mahmut Çelik

 

“Hasar tespit çalışmaları devam ediyor”
Tarım Dairesi’nin ise bölgede yaşanan hasarsı tespit etme çalışmaları devam ediyor. Tarım Dairesi Müdürü Mehmet Akif Ünsal’dan alınan bilgiye göre bölgede bulunan Geçitkale Tarım Dairesi personelinin fırtınanın hemen akabinde bölgeyi ziyaret ettiği ve hasar tespit çalışmaları başlattığı öğrenildi.
Ünsal, hasarın çok ciddi bir boyutta olduğuna dikkat çekti ve seraları zarar gören üreticilere de kaymakamlıklara başvuru yapmaları için çağrı yaptı.

 

Orçam: 12 üretici büyük zarar gördü
Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçam, fırtına nedeniyle 12 seracının büyük zarar gördüğünü ve hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Fırtınadan zarar gören üreticilerin tek geçim kaynağının seracılık olduğuna dikkat çeken Orçam şu şekilde konuştu:
“Geçtiğimiz yıl da benzer bir olay yaşanmıştı. Bazı üreticiler ciddi anlamda zarar görmüştü. Bu üreticilere geçen yılın zararının bir kısmının tazmin edileceğinin söylenmesine rağmen zararları hala tazmin edilmedi. Üreticiler de bankalara ve tefecilere borçlanmak zorunda kaldı. Tüm üreticiler borç batağının içinde. Ne yazık ki geçen yıl zarar gören iki üretici bu yıl yine zarar gördü.”

“Birçok bölgede zarar tazmin edildi”
Birçok bölgede zarar gören üreticilerin zararlarının tazmin edildiğini söyleyen Orçam ne yazık ki Tatlısu’da tek geçim kaynağı seracılık olan üreticilerin zararlarının tazmin edilmediğini belirtti. Orçam şu ifadeleri kullandı:
“Devlet tek geçim kaynağı üreticilik olan insanlara sahip çıkması gerekir. Umarım bu kez üreticinin zararı tazmin edilir. Tazmin edilmezse üretici yine bankalara ve tefecilere borçlanmaya mecbur edilecek.”

Kargı: Yüzde 75 zarar var
Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı, üreticinin devletten ümidini kestiğini söyledi. Yurt dışında da birçok serayı ziyaret ettiğini kaydeden Kargı şu ifadeleri kullandı:
“Zarar büyük. Yaklaşık bölgenin yüzde 75’i zarar gördü. Serası tamamen mahvolanlar var. Sera naylonları zarar görenler var. Ancak üretici kendi yarasını kendisi sarmaya çalışıyor. Geçen yılda 3 üretici büyük zarar görmüştü. Devletin bu zararı karşılayacağını söyleyip, zararı tespit etmesine rağmen üreticiye tek kuruş ödemedi.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar