Tatiliniz zehir olmasın! - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Ekim 1, 2023
KıbrısSağlık

Tatiliniz zehir olmasın!

Uzmanlar, bilinçsiz güneşlenme ve temizliğinden emin olunmayan sularda yüzmenin istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini kaydetti, vatandaşları uyardı:

 “ISLAK KALMAYIN”: Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Eşref Çelik: Havuza veya denize girmeden önce kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerek. Birçok bakteri ve mantar çeşitleri nemli yerlerde ürediğinden sudan çıkıldıktan sonra muhakkak iyice kurulanmalı. Ayaklar kurulamadan çorap giyilmeli


 “KREM ŞART”: Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Ahmet Gürpınar: Güneş ışınları cilt kanseri, kırışıklık, lekelenme ve alerjik hastalıkları tetikliyor. Güneşin dik geldiği saatlerde, dışarı çıkılmak zorunda ise güneş kremi kullanılmalı, sürekli dışarıda duran biri, 2 saatte bir güneş kremini yenilemelidir

 

 

Kardelen GÖKSU

Yoğun sıcakların hissedilmesi ile kendini sahillere atan vatandaşın en büyük derdi güneş yanıkları ve bulaşıcı hastalıklar.

Özellikle tatil yapmak için yazı bekleyenler, havuz ve denizi olan otelleri seçen vatandaşların dikkat etmeleri gereken konular ve güneş ışınlarına maruz kalmanın olumsuz etkileri hususunda uzmanlar önemle uyarıyor.

Güneş ışınlarından, havuz ve denizde bulaşan hastalıklardan korunmak gerektiğini söyleyen ve bu konuda bilinçli olmanın öneminden söz eden uzmanlar, her 2-3 saatte bir güneş kremi kullanılması, ıslak kalınmaması gerektiğinin altını çiziyor.

 

Açık tenliler dikkat!

Havadis’e konuşan uzmanlar, güneş ışınlarının yoğun olduğu 11,00 ile 15,00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıya çıkılmaması gerektiğini ve güneş ışınlarından korunmak gerektiğini vurguladı. Korunma yöntemleri ile ilgili ise açık tenli kişilerin ve çocukların 50 faktör güneş kreminden düşük dereceli krem kullanılmamasının gerektiğinin altını çizen uzmanlar, “Güneş kremleri yalnızca sahile ya da havuz kenarına güneşlenmeye giderken değil, güneş ışınlarına maruz kalınan her an için oldukça önemli ve gereklidir” şeklinde konuştu. Uzmanlar, vatandaşların şemsiye, güneş gözlüğü ve şapka ile korunmasının öneminden de bahsetti.

 

Nem bakterilerin üreme sebebi

Uzmanlar, toplu olarak kullanılan havuzlardaki temizliğe önem verilmesinin yanı sıra kişisel temizliğin de önemli olduğunu söyledi. “sudan çıkıldıktan sonra ıslak kalınmamaya ve kurulanmaya özen gösterilmelidir. Çünkü birçok bakteri ve mantar çeşitleri ıslakken ürer.” Diyen uzmanlar, sağlıklı yeme ve uyku düzenin çok önemli olduğunu bu tür hastalıkların vücut direnci en az olan insanlara bulaştığının da altını çizdi.

 

Dr. Çelik: Temizliğe önem verilmeli

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Eşref Çelik, özellikle havuza ve denize girmeden önce kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini, sudan çıkıldıktan sonra ıslak kalınmamaya ve kurulanmaya özen gösterilmelidir çünkü birçok bakteri ve mantar çeşitlerinin ıslakken ürediğini söyledi. Birçok kişinin yaptığı hatalardan birinin ise ıslak ayaklarla çıkılan bu mekanlardan yine ayaklarını kurulamadan çorap giymesi olduğunu, bu durumun vücudumuzda bulunan bakterinin üremesine en yardımcı olan durumdan biri olduğunu da ekledi. İnsan vücudunun bu gibi durumlarda dışarıdan mikrop olmadığını, vücuttaki mikropların üremesine neden olduğunu söyleyen Çelik, havuzlardaki klorlu suyun ise parazitleri öldürmediğini bu yüzden vücuda paraziter enfeksiyon alındığınıda ekledi. Aynı zamanda Çelik, sağlıklı yeme ve uyku düzenin çok önemli olduğunu bu tür hastalıkların vücut direnci en az olan insanlara bulaştığını da ekledi.

 

Dr. Gürpınar: Güneş kremi kullanımı önemli

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Gürpınar,  yaz aylarında güneş kremi kullanımının çok önemli olduğunu, güneş ışınlarının özellikle cilt kanseri olmak üzere, kırışıklık, lekelenme ve alerjik hastalıkları tetiklediğini söyledi. Gürpınar, güneşin dik geldiği mevsimlerde ve saatlerde güneşten korunmamız çok önemli olup, gün içinde sürekli dışarıda duran birinin 2 saatte bir güneş kremini yenilemesi gerektiğini de belirtti. Güneş kremleri yalnızca sahile ya da havuz kenarına güneşlenmeye giderken değil, güneş ışınlarına maruz kalınan her an için oldukça önemli ve gereklidir, dışarıya çıkılmadan en az 30 dakika önceden kullanılmalıdır. Özellikle havuz ve denize gidildiğinde şemsiye, güneş gözlüğü ve şapkanın çok önemli olduğunu söyleyen Ahmet Gürpınar, Saat 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması gerektiğini de ekledi. Açık tenli insanların ve çocukların güneş ışınlarından daha çok korunması gerektiğini, 50 faktör güneş kreminden düşük dereceli krem kullanılmamasını çünkü ileride cilt kanseri olasılığının oldukça yüksek olduğunu da belirtti.

 

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar